Proč čeští vojáci zemřeli? Detaily útoku odhaleny

Praha - Tři čeští vojáci, kteří zahynuli na východě Afghánistánu při sebevražedném atentátu, před útokem vystoupili ve městě Čárikár. Spolu s dalšími třemi vojáky se vydali do jedné z bočních ulic.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Tři čeští vojáci, kteří 5. srpna 2018 zahynuli v Afghánistánu. Zleva: rotný Martin Marcin, desátník Kamil Beneš a desátník Patrik Štěpánek.

Uvedla to dnes večer Česká televize (ČT). Zvukové a obrazové záznamy z útoku se vyhodnocují, řekl ČT první zástupce náčelníka generálního štábu české armády Jiří Baloun. Na vojenské základně v Bagrámu, kde usmrcení vojáci působili, v noci na dnešek jejich památku připomněl pietní akt.

ČT uvedla, že ulicí Čárikáru jako první postupoval afghánský voják, pak tři Češi a nakonec Američan a Afghánec. Těsně před tím, než se sebevražedný atentátník odpálil, první voják zaklekl. Exploze tak podle grafického zobrazení ČT zasáhla hlavně tři Čechy za ním. Další tři vojáci utrpěli těžká zranění, jejich stav zůstává podle ČT kritický.

"Detaily říkat nemohu, ale při takovýchto příležitostech je šance nulová," řekl k útoku Baloun. Nepotvrdil informace médií, že útočníkem byl osmnáctiletý chlapec, k této věci se podle něj provádí forenzní analýza. Armáda má incident natočený z bezpilotního letadla ScanEagle, která v Afghánistánu monitorují každý pohyb vojáků mimo základnu. "Zvukové a obrazové záznamy se vyhodnocují," řekl Baloun.

Čeští vojáci ze základny Bagrám, kteří jsou nyní mimo operační nasazení, se do služby podle Balouna vrátí během dvou až tří dní. Všichni se v noci na dnešek s desítkami vojáků z armád NATO zúčastnili nástupu k uctění památky padlých kolegů. "Všichni ti lidé, kteří se zúčastnili pietního aktu, tak v dlouhém zástupu jim vzdávali poctu," řekl ČT velitel desáté strážní roty české armády v Bagrámu Viktor Patia. Tři padlé české vojáky na základně připomíná také pietní místo se třemi zbraněmi a helmami a také fotografiemi mrtvé trojice.

Vstupte do diskuze (18)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Plzni se loučili s Patrikem Štěpánkem, ze tří padlých vojáků byl…

17.08.2018 15:11 Aktualizováno Plzeň - V Plzni začalo dnes ve 13:00 rozloučení s posledním z trojice českých vojáků, kteří padli…

Ve sbírce pro rodiny padlých vojáků je už osm milionů, výsádkáři chystají…

17.08.2018 12:11 Praha - Na kontu sbírky ve prospěch rodin padlých vojáků v Afghánistánu je již téměř osm milionů…

Armádní sklad v Květné je prázdný, poslední munice z Vrbětic odjela dnes

16.08.2018 15:48 Aktualizováno Praha - Z armádního skladu v Květné na Svitavsku dnes čtyři kamiony odvezly poslední část munice,…

Poslední sbohem pro vojáka Kamila Beneše. Totálně mě to odrovnalo, truchlí…

16.08.2018 13:53 Aktualizováno Hluboká nad Vltavou - Hluboké nad Vltavou se dnes konalo poslední rozloučení s vojákem Kamilem…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama