Oběti Tálibánu: Martin Marcin, Kamil Beneš a Patrik Štěpánek. Neměli šanci uniknout, těla do Česka přiletí ve středu

Praha - Těla tří vojáků, kteří dnes zemřeli po útoku sebevražedného atentátníka v Afghánistánu, přepraví do Česka armádní speciál ve středu.

Přidejte svůj názor 153 komentářů

Armáda České Republiky

Příletu se má zúčastnit i prezident Miloš Zeman. Novinářům to řekl zástupce náčelníka generálního štábu Jiří Verner, který současně zveřejnil jména zabitých. Byli jimi rotný Martin Marcin a desátníci Kamil Beneš a Patrik Štěpánek. Jednomu bylo 36 let, dvěma pětadvacet.

Podle Vernera všichni byli členy čtvrté brigády rychlého nasazení, konkrétně ze 42. mechanizovaného praporu v Táboře a nebyli nezkušenými vojáky, i když byli mladí.

Útok se stal zhruba devět kilometrů jihozápadně od Bghrámu, která je největší americkou základnou v Afghánistánu. "V prostoru, kde jsme operovali, museli vojáci vystoupit ze svých obrněných vozidel a pokračovat pěšky, je to standardní situace. Ten útok byl nenadálý, byla spatřena pouze jedna osoba, která se odpálila v prostoru, který byl vybrán natolik, že následky bohužel byly fatální," popsal událost Verner.

Podle něj čeští vojáci zemřeli okamžitě. Další tři členové patroly, jeden americký a dva afghánští vojáci, byli zraněni velmi těžce. Armáda nyní událost spolu s vojenskou policií a zpravodajstvím vyšetřuje. Česká vojenská jednotka je podle Vernera v místě řadu let.

"I přes tragickou situaci jsem ale přesvědčen, a také armáda, že děláme správnou věc, ke které máme i mandát. A neočekávám přehodnocení situace," doplnil Verner.

Vstupte do diskuze (153)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ample Strike vypukne 3. září. Do Česka přiletí bombardér B-52 i německá…

20.08.2018 13:06 Praha - Ample Strike se bude letos v Česku konat 3. až 14. září. Zúčastní se ho 1200 vojáků z 19…

V Plzni se loučili s Patrikem Štěpánkem, ze tří padlých vojáků byl…

17.08.2018 15:11 Aktualizováno Plzeň - V Plzni začalo dnes ve 13:00 rozloučení s posledním z trojice českých vojáků, kteří padli…

Ve sbírce pro rodiny padlých vojáků je už osm milionů, výsádkáři chystají…

17.08.2018 12:11 Praha - Na kontu sbírky ve prospěch rodin padlých vojáků v Afghánistánu je již téměř osm milionů…

Armádní sklad v Květné je prázdný, poslední munice z Vrbětic odjela dnes

16.08.2018 15:48 Aktualizováno Praha - Z armádního skladu v Květné na Svitavsku dnes čtyři kamiony odvezly poslední část munice,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama