Před 20 lety vznikl Národní bezpečnostní úřad. Poslanci jsou s ním nadmíru spokojeni

Praha - Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) vznikl před 20 lety na základě zákona o ochraně utajovaných skutečností. Předpis měl tehdy význam mimo jiné pro vstup Česka do NATO. Poslanci dnes instituci hodnotí jako stabilní, mezinárodně uznávanou a nezávisle fungující.

Přidejte svůj názor

Miloslav Rozner

Hlavním úkolem NBÚ je prověřování osob, které přicházejí do styku s utajovanými skutečnostmi, a prověřování firem, které se podílejí na strategických zakázkách.

Šéf komise pro kontrolu NBÚ Miloslav Rozner (SPD) řekl, že se během svého působení ve funkci nesetkal s žádnou skutečností, kterou by označil za pochybení NBÚ.  Kolářík by zpřísnil sankce za vyzrazení tajných informací. "K činnosti NBÚ nemám žádné negativní připomínky, naopak hodnotím ji velmi kladně," řekl ČTK. Pozitivně hodnotí nejen činnost NBÚ v oblasti bezpečnostních prověrek, ale i ve zbývajících oblastech jeho působnosti.

Poslanec Pavel Žáček (ODS) připomněl některé personální problémy z období krátce po vzniku NBÚ, i navzdory nim si ale podle něj NBÚ vydobyl uznání na domácí a mezinárodní scéně. "Velmi výrazně se zapojil do činnosti národních bezpečnostních autorit v rámci států EU či členů NATO. Pozitivní hodnocení činnosti celé instituce je výsledkem dlouholeté apolitičnosti, nestrannosti, kvalifikované spolupráce se zpravodajskou komunitou a vhodného nastavení správního řízení," uvedl Žáček.

V čele NBÚ se dosud vystřídala pětice ředitelů, nynějším šéfem je Jiří Lang, který dříve vedl Bezpečnostní informační službu (BIS). Loni v srpnu se z NBÚ oddělil Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), jehož vedení se ujal Langův předchůdce z čela NBÚ Dušan Navrátil. NÚKIB sídlí v Brně a má Česko chránit před hackerskými útoky a dalšími incidenty.

Tento krok kvituje poslanec Lukáš Kolářík (Piráti). "Problematika kyberbezpečnosti je hluboká a je správně, že ji řeší samostatný úřad," uvedl. Ocenil, jak NBÚ přistupuje k poslancům, kteří ho kontrolují "Ohledně vstřícnosti by se mohly některé další státní úřady od NBÚ učit," konstatoval.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Plzni se loučili s Patrikem Štěpánkem, ze tří padlých vojáků byl…

17.08.2018 15:11 Aktualizováno Plzeň - V Plzni začalo dnes ve 13:00 rozloučení s posledním z trojice českých vojáků, kteří padli…

Ve sbírce pro rodiny padlých vojáků je už osm milionů, výsádkáři chystají…

17.08.2018 12:11 Praha - Na kontu sbírky ve prospěch rodin padlých vojáků v Afghánistánu je již téměř osm milionů…

Armádní sklad v Květné je prázdný, poslední munice z Vrbětic odjela dnes

16.08.2018 15:48 Aktualizováno Praha - Z armádního skladu v Květné na Svitavsku dnes čtyři kamiony odvezly poslední část munice,…

Poslední sbohem pro vojáka Kamila Beneše. Totálně mě to odrovnalo, truchlí…

16.08.2018 13:53 Aktualizováno Hluboká nad Vltavou - Hluboké nad Vltavou se dnes konalo poslední rozloučení s vojákem Kamilem…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama