Část gripenů přeletěla kvůli odstávce věže z Čáslavi do Pardubic

Čáslav (Kutnohorsko) - Pět letounů JAS-39 Gripen dnes dopoledne odletělo z čáslavské základny na záložní letiště v Pardubicích, kde zůstanou do 2. května. Důvodem výluky leteckého provozu je technická odstávka čáslavské řídicí věže. Zbývajících devět gripenů a ostatní letouny zůstanou po dobu výluky v Čáslavi, řekl ČTK mluvčí základny Tomáš Maruščák.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Gripen

"Během necelých dvou týdnů budou obměněny hardwarové prvky a proběhne upgrade softwarového vybavení," uvedl mluvčí. Plánován je i servis náhradních zdrojů energie či údržba radiolokační techniky. "Tyto činnosti nelze provést bez technické odstávky stanoviště letových a provozních služeb," dodal Maruščák.

Ochrana vzdušného prostoru České republiky v rámci aliančního systému protivzdušné obrany tak bude dočasně zajištěna z Pardubic. Další odstávka řídicí věže je podle Maruščáka plánována ještě letos v prosinci a potrvá opět dva týdny. I v tomto případě se gripeny přesunou na pardubické letiště, odkud budou zabezpečovat ochranu vzdušného prostoru.

Podobné výluky bývají v pravidelných intervalech. Gripeny se do Pardubic přemisťovaly také loni v létě a na podzim, důvodem byla tehdy oprava pojížděcích drah na čáslavské základně. Kvůli rekonstrukci vzletové a přistávací dráhy bude na podzim zavřené i pardubické letiště, výluka potrvá dva měsíce. Civilní lety se přesunou jinam, společnost East Bohemian Airport o změnách s dopravci teprve jedná.

Základna vojenského letectva v Čáslavi, oficiálně 21. základna taktického letectva, je jednou ze dvou bojových složek vzdušných sil Armády ČR. Druhou je vrtulníková základna v Náměšti nad Oslavou. Tradice vojenského letectva v Čáslavi sahá do roku 1955, do plného provozu bylo letiště uvedeno v srpnu 1958. Základna je nyní kromě gripenů vybavena i bitevníky L-159 ALCA a cvičnými L-39 Albatros a L-159.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Armádní sklad v Květné je prázdný, poslední munice z Vrbětic odjela dnes

16.08.2018 15:48 Aktualizováno Praha - Z armádního skladu v Květné na Svitavsku dnes čtyři kamiony odvezly poslední část munice,…

Poslední sbohem pro vojáka Kamila Beneše. Totálně mě to odrovnalo, truchlí…

16.08.2018 13:53 Aktualizováno Hluboká nad Vltavou - Hluboké nad Vltavou se dnes konalo poslední rozloučení s vojákem Kamilem…

Slovensko nakoupí nové vojenské radary, oslovilo 12 zemí včetně Česka

15.08.2018 14:02 Bratislava/Praha - Slovensko plánuje do roku 2025 koupit 17 vojenských radarů různého dosahu,…

Přes Česko budou jezdit a létat spojenecká vojska. Vláda k tomu dala…

15.08.2018 12:39 Praha - Přes české území budou moci i nadále přejíždět a přelétat spojenecké ozbrojené síly. Vláda…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama