Vláda schválila Opatu do čela generálního štábu, nahradí Bečváře

Praha - Vláda dnes podpořila návrh, aby se generálporučík Aleš Opata (53) stal od května novým náčelníkem generálního štábu. Podle zákona ho jmenuje hlava státu. S prezidentem Milošem Zemanem již ministryně obrany Karla Šlechtová výměnu předjednala.

Přidejte svůj názor

Aleš Opata (foto: David Sedlecký)

"Pan generálporučík Aleš Opata byl vládou schválen jako nový náčelník Generálního štábu Armády České republiky," napsala Šlechtová na twitteru.

Se jménem nového náčelníka generálního štábu přišla Šlechtová minulý týden. Opata dosud zastával funkci zástupce náčelníka generálního štábu. Jeho prvním úkolem v nové roli bude podle Šlechtové reorganizace velení armády.

Jmenování Opaty dnes projednal také sněmovní výbor pro obranu. Šlechtová výboru řekla, že podrobné plány by chtěla poslancům sdělit na začátku května, až nastane změna v čele armády. Odůvodnila to ohledy na končícího Josefa Bečváře.

Po skončení jednání výboru řekla, že pokud jde o Opatu očekávání má veliká. Podotkla, že se shodli třeba na potřebě dotažení nového systému velení a řízení armády. "Budeme spolupracovat na větší integritě mezi ministerstvem obrany a generálním štábem," dodala. Intenzivně se chtějí zabývat také způsobem komunikace při zadávání veřejných zakázek. Oba označili za prioritu vojáky.

Opata poznamenal, že koncepční materiály ministerstva obrany a armády jsou v NATO hodnoceny "v první desítce". "Takže ten základ k tomu, abychom pokračovali, máme," podotkl. Prioritou armády v otázce zakázek podle něj je jednoznačně přezbrojení 7. mechanizované brigády, tedy především výměna jejích bojových vozidel pěchoty. Za důležitou označil taktickou výstroj vojáků, tedy balistickou ochranu, zbraně či zbraňové systémy. Její zajištění pokládá za "vždy bolavou věc", protože se v současné době velmi rychle a dynamicky vyvíjí a zlepšuje.

Podle Opaty již generální štáb a ministerstvo nalezly shodu ohledně několikamiliardového nákupu víceúčelových vrtulníků. Šlechtová poznamenala, že nyní dolaďují specifikaci. Počítá s tím, že do konce března bude vědět, jakým způsobem by mělo být vypsáno výběrové řízení.

Bečvář má podle návrhu Šlechtové skončit ve funkci k 30. dubnu. Funkční období mu vypršelo loni v létě. Předchůdce Šlechtové Martin Stropnický (ANO) mu jeho závazek prodloužil. Šlechtová uvedla, že novou žádost o prodloužení Bečvářova působení odmítla i kvůli tomu, že Bečvář dosáhl důchodového věku.

Opata je vojákem jednatřicet let. Postupně prošel řadou funkcí od velitele tankové čety, velitele praporu, velitele 4. brigády rychlého nasazení až po ředitele sekce na generálním štábu a zástupce náčelníka. V letech 2014 až 2017 byl národním vojenským představitelem na vrchním velitelství spojeneckých sil v Evropě.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

NATO chystá neobvyklé manévry, zapojí se i 300 českých vojáků

09.06.2018 10:33 Praha - NATO plánuje cvičení Unified Vision a Baltic CESMO, kterým aliance vyzkouší své schopnosti…

Co čela GIBS se nikomu nechce? Babiš vyhlásí druhé kolo výběrového řízení

08.06.2018 17:03 Praha - Do prvního kola výběrového řízení na pozici ředitele Generální inspekce bezpečnostních…

NATO zavařilo Česku: Radary z Izraele nesmí být zapojeny do aliance, Babiš…

08.06.2018 16:41 Praha - Do struktury NATO nemůže být zapojen systém, který nepochází z členské země aliance.…

Brutální zákrok policisty v Plzni? Žalobce ho žene k soudu, řidič se léčí…

06.06.2018 10:48 Plzeň - Státní zástupce obžaloval ze zneužití pravomoci úřední osoby vysoce postaveného policistu,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama