Náčelníkem generálního štábu bude Opata, oznámila Šlechtová

Praha - Novým šéfem české armády bude Aleš Opata, který dosud zastával funkci zástupce náčelníka generálního štábu. Do funkce by měl nastoupit 1. května. Návrh na odvolání nynějšího náčelníka Josefa Bečváře předloží ministryně obrany Karla Šlechtová (ANO) vládě příští čtvrtek.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Šlechtová, Karla (ANO)

Ministryně navrhne, aby Bečvář skončil ve funkci k 30. dubnu. Bečvář situaci dnes nechtěl komentovat. "Ke slovům paní ministryně obrany Karly Šlechtové o mém odvolání k 1. květnu 2018 se v tuto chvíli nebudu vyjadřovat. Své stanovisko poskytnu po projednání jejího návrhu ve vládě," sdělil Bečvář na facebooku. Uvedl také, že se sejde s prezidentem Milošem Zemanem. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček poté na sociálních sítích bez dalšího komentáře informoval, že Zeman Bečváře přijal na jeho žádost již dnes.

Ke svému nástupu do funkce se nevyjádřil ani Opata. Podle zástupců štábu je tento týden na dlouhodobě plánované rehabilitaci.

Šlechtová chce s novým náčelníkem řešit také vyzbrojení armády. "Budu se s ním bavit o velkých akvizicích, které armáda bude potřebovat," uvedla. Ministryně očekává, že Opata zajistí, aby armáda měla jednotné požadavky ohledně vybavení. "Jde o to, aby se generální štáb choval jako tým, abych tam neměla rozpolcené generály, kteří se mezi sebou dohadují," řekla. "Je pro mě nepřijatelné, aby mi jeden generál říkal něco a za týden další generál úplně něco jiného," dodala.

Návrh na jmenování Opaty Šlechtová předem projednala s premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO) i prezidentem Zemanem. Výběr nástupce Bečváře konzultovala i s odbornou veřejností a vojskem. Opata má podle ní u vojáků velký respekt, což pro ni bylo při rozhodování důležité.

Příští týden ve čtvrtek Šlechtová předloží kabinetu v demisi návrh, který bude obsahovat požadavek na odvolání Bečváře a jmenování jeho nástupce Opaty. Po projednání vládou ministryně návrh představí obrannému výboru Sněmovny. "Je mi ukládáno ho projednat, není povinností, aby byl schválen," dodala Šlechtová. Dnes se chce ve Sněmovně sejít s předsedkyní výboru Janou Černochovou (ODS), aby domluvily termín projednání. "Je to urgentní vzhledem k tomu, že nový náčelník generálního štábu by měl nastoupit prvního května," řekla.

Černochová návrh na změnu v čele generálního štábu uvítala. "Generál Opata je velmi schopný voják, který prošel řadou nasazení, má zkušenosti s velením i štábní prací a má respekt armády," uvedla pro média. Šéfka výboru pro obranu očekává, že Opata se bude soustředit na modernizaci armády a nákupy nového vybavení. Je spokojená s tím, že Šlechtová volbu předem konzultovala. "Jsem ráda, že nominace generála Opaty má širokou podporu nejen politickou, ale i odbornou," uvedla.

Bečvářovi vypršelo funkční období loni v létě. Předchůdce Šlechtové Martin Stropnický (ANO) mu jeho mandát prodloužil. Šlechtová uvedla, že novou žádost o prodloužení Bečvářova působení odmítla i kvůli tomu, že Bečvář dosáhl důchodového věku. "Prodlužování závazku napodruhé není dobré ani jako signál pro vojáky," řekla Šlechtová.

Kariéru zahájil Opata u 4. tankové divize v Jihlavě, kde byl velitelem tankové čety až velitelem tankového praporu (1987-90), v letech 1990-92 byl velitelem praporu skupiny pro přípravu záloh 13. skladu tankového materiálu, v letech 1994-97 působil u 4. brigády rychlého nasazení v Havlíčkově Brodě, kde postupně vykonával funkce důstojníka skupiny výcviku mechanizovaného vojska, důstojníka skupiny padákové a výsadkové přípravy, důstojníka výsadkové přípravy; v roce 1998 se stal zástupcem velitele 43. výsadkového mechanizovaného praporu v Chrudimi a v letech 1999-2003 byl velitelem 43. výsadkového praporu, v letech 2004-08 byl velitelem 4. brigády rychlého nasazení v Žatci.

V roce 2008 přešel na ministerstvo obrany, kde byl ředitelem operačního odboru sekce rozvoje druhů sil, v roce 2010 byl jmenován zástupcem náčelníka Generálního štábu, v roce 2013 nastoupil do funkce národního vojenského představitele ČR při Vrchním velitelství spojeneckých sil v Evropě (SHAPE) v Monsu v Belgii a loni v srpnu byl jmenován do současné funkce zástupce náčelníka Generálního štábu.

Působil v misi OSN UNPROFOR na území bývalé Jugoslávie (1992-93 a 1995), v misi IFOR na území Bosny a Hercegoviny (1996), byl velitelem 43. výsadkového praporu AČR v operaci SFOR v Bosně a Hercegovině (1999-2000), velitelem skupiny Joint Implementation Commission na velitelství Britské brigády střed a velitelem kontingentu AČR v operaci KFOR v Kosovu (20002-03) a velitelem kontingentu AČR a náčelníkem štábu mnohonárodního provinčního rekonstrukčního týmu v operaci ISAF v Afghánistánu (2007).

Vstupte do diskuze (12)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sebevražda Dahlgrena? Dozorci možná porušili předpisy

19.06.2018 12:25 Brno - Dozorci ve věznici Valdice na Jičínsku zřejmě porušili v případu lednové sebevraždy…

Kanony, rakety, další letouny CASA. Česká armáda nakoupí zbraně za 100…

18.06.2018 16:42 Praha - Česká armáda má ambiciózní plán modernizace, který počítá do roku 2027 s více než 100…

NATO chystá neobvyklé manévry, zapojí se i 300 českých vojáků

09.06.2018 10:33 Praha - NATO plánuje cvičení Unified Vision a Baltic CESMO, kterým aliance vyzkouší své schopnosti…

Co čela GIBS se nikomu nechce? Babiš vyhlásí druhé kolo výběrového řízení

08.06.2018 17:03 Praha - Do prvního kola výběrového řízení na pozici ředitele Generální inspekce bezpečnostních…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama