Aktivní zálohy české armády rychle rostou. Čeká je cvičení Hradba 2018

Praha - Aktivní zálohy (AZ) se v Česku rozšiřují rychleji, než se předpokládalo. Armáda měla k začátku února k dispozici 2357 členů aktivních záloh, tedy o zhruba 900 více než před rokem. Náčelník generálního štábu Josef Bečvář věří, že se podaří cíl 5000 členů AZ dosáhnout dříve než v roce 2025.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Armáda České Republiky

Plány z koncepce pro výstavbu armády počítaly s tím, že do konce loňského roku bude sloužit asi 1900 aktivních záložníků. Armáda jich ale podle generálního štábu v té době měla 2266. Na začátku letošního roku pak byli do armádních tabulek začleněni další, kteří musí ještě absolvovat výcvik ve Vyškově.

Podle některých odborníků je 5000 záložníků minimum a česká armáda by jich potřebovala podstatně více. Část z AZ je určena pro doplňování bojových jednotek, další tvoří teritoriální jednotky, které by měly v případě krizové situace na starosti třeba ochranu důležitých objektů. Vláda je může do služby povolat také třeba na pomoc při povodních a dalších hrozbách.

Vedení armády úspěšnost náboru přičítá legislativním změnám, které začaly platit v roce 2016, zároveň "změně klimatu" ve společnosti, která se začala více věnovat bezpečnostním tématům. "Snad mohu mluvit i za ostatní kolegy (poslance), aktivní zálohy jsou nedílnou součástí armády a je zapotřebí je podporovat a rozvíjet všechny věci, které se odehrály z hlediska legislativy za minulé (volební období)," poznamenala předsedkyně obranného výboru Jana Černochová (ODS).

Podle statistiky generálního štábu je mezi aktivními záložníky nejvíce zastoupena věková skupina mezi 31 a 45 lety, z níž velká část má ještě zkušenosti z povinné vojenské služby. Mladších členů je 20 procent. V jednotkách slouží také asi 180 žen. Většina z aktivních záložníků je vyučena nebo má maturitu, vysokoškolské vzdělání armáda požaduje pouze u důstojníků.

Aktivní zálohy se letos zúčastní cvičení Hradba 2018, které v dubnu naváže na podobné cvičení z roku 2016. Pozvánku na něj dostane 1400 záložníků. Cvičit budou ochranu objektů důležitých pro obranu státu, spolupráci s policií nebo střežení hranic.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Plzni se loučili s Patrikem Štěpánkem, ze tří padlých vojáků byl…

17.08.2018 15:11 Aktualizováno Plzeň - V Plzni začalo dnes ve 13:00 rozloučení s posledním z trojice českých vojáků, kteří padli…

Ve sbírce pro rodiny padlých vojáků je už osm milionů, výsádkáři chystají…

17.08.2018 12:11 Praha - Na kontu sbírky ve prospěch rodin padlých vojáků v Afghánistánu je již téměř osm milionů…

Armádní sklad v Květné je prázdný, poslední munice z Vrbětic odjela dnes

16.08.2018 15:48 Aktualizováno Praha - Z armádního skladu v Květné na Svitavsku dnes čtyři kamiony odvezly poslední část munice,…

Poslední sbohem pro vojáka Kamila Beneše. Totálně mě to odrovnalo, truchlí…

16.08.2018 13:53 Aktualizováno Hluboká nad Vltavou - Hluboké nad Vltavou se dnes konalo poslední rozloučení s vojákem Kamilem…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama