Kdo povede českou armádu? Šlechtová navrhne nového náčelníka generálního štábu

Praha - Současnému náčelníku generálního štábu Josefu Bečvářovi vypršelo funkční období loni v létě. Předchůdce ministryně Karly Šlechtové Martin Stropnický (ANO) nástupce šéfa armády nehledal kvůli sněmovním i prezidentským volbám a Bečvářovi mandát prodloužil o rok.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Náčelník generálního štábu Josef Bečvář

"Budu to já, kdo bude navrhovat nového náčelníka. S tím bude souviset rekonstrukce celého generální štábu a chci, aby to činil již nový (náčelník štábu)," uvedla dnes Šlechtová ve Sněmovně, kde hájila postoj vlády k posílení financování armády.

"Nastavujeme nové řízení celého generálního štábu, já doufám, že funkčně," dodala. Připomněla, že za pět týdnů ve funkci navštívila dvě porady generálního štábu a řadu posádek. Výcvik vojáků chce přizpůsobil potřebám aliančních závazků, ale například i spolupráci s Německem.

Se Stropnickým hovořila naposledy v prosinci. "Bavili jsme se o tom, že zakázky jsou mi předávány v mašličkách. Stav tomu neodpovídá," uvedla Šlechtová s tím, že blíž se k tomu vyjadřovat nebude. V úterý zadala na ministerstvu úkol zjednodušit zadávací řízení.

Sněmovna dnes zamítla předlohu ODS, která předpokládala postupný růst armádního rozpočtu až na dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP). ODS argumentovala mimo jiné tím, že jde o nepsaný závazek Česka vůči Severoatlantické alianci. Šlechtová k tomu řekla, že ctí alianční závazky, ale v letošním a příštím roce je nereálné, aby do armády šla dvě procenta HDP. Zakázky nejsou dostatečně připraveny, upozornila ministryně.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Plzni se loučili s Patrikem Štěpánkem, ze tří padlých vojáků byl…

17.08.2018 15:11 Aktualizováno Plzeň - V Plzni začalo dnes ve 13:00 rozloučení s posledním z trojice českých vojáků, kteří padli…

Ve sbírce pro rodiny padlých vojáků je už osm milionů, výsádkáři chystají…

17.08.2018 12:11 Praha - Na kontu sbírky ve prospěch rodin padlých vojáků v Afghánistánu je již téměř osm milionů…

Armádní sklad v Květné je prázdný, poslední munice z Vrbětic odjela dnes

16.08.2018 15:48 Aktualizováno Praha - Z armádního skladu v Květné na Svitavsku dnes čtyři kamiony odvezly poslední část munice,…

Poslední sbohem pro vojáka Kamila Beneše. Totálně mě to odrovnalo, truchlí…

16.08.2018 13:53 Aktualizováno Hluboká nad Vltavou - Hluboké nad Vltavou se dnes konalo poslední rozloučení s vojákem Kamilem…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama