O prezidentovi rozhodnou i vojáci na misích, museli si vyřídit voličský průkaz

Praha - Pro vojáky platí stejná pravidla jako pro ostatní Čechy, kteří se v době prezidentských voleb budou krátkodobě nacházet v zahraničí. Vojáci v misích se mohou hlasování zúčastnit, jen pokud si vyřídili voličských průkaz.

Přidejte svůj názor

Armáda České Republiky

Česká armáda má v současné době na zahraničních misích téměř 400 vojáků. Nejvíce jich působí v Afghánistánu, a to asi 240.

Na samotném průběhu voleb se domluvily ministerstva obrany a zahraničních věcí. Dohodnutá pravidla zohledňují konkrétní bezpečnostní situaci, organizační možnosti i zájem samotných vojáků.

Vojáci tak budou moct volit buď ve volebních místnostech přímo na zastupitelských úřadech, nebo pro ně budou zřízeny za účasti zástupců velvyslanectví volební místnosti v místě působení jednotky. "Tato praxe je prověřena řadou předchozích voleb, kterých se naši vojáci v zahraničí účastnili," uvedla mluvčí generálního štábu Vlastimila Cyprisová.

Hlasování a následné sčítání hlasů se poté uskuteční standardně. Zvláštní volební místnosti připadají v úvahu především v misích s horší bezpečnostní situací, jako je Irák nebo Afghánistán.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na vojenský den Bahna přišlo 50 tisíc lidí. Lákadlem byly vozy Kajman a…

23.06.2018 18:11 Strašice - Do bývalého vojenského újezdu Brdy, kde se dnes konal tradiční Den pozemního vojska…

Šlechtová na Bahnech: Při ukázkách Armády ČR se trochu zhrozíte

23.06.2018 15:45 Strašice - Na Den pozemního vojska Bahna u Strašic na Rokycansku dorazila i ministryně obrany Karla…

Armádní Bahna 2018: Více než tisíc profesionálů v akci. V Brdech se koná…

23.06.2018 14:57 Aktualizováno Strašice (Rokycansko) - Na armádním cvičišti Zadní Bahna u Strašic na Rokycansku se dnes koná…

Vláda schválila odchod policejního prezidenta Tuhého z funkce

21.06.2018 19:08 Aktualizováno Praha – Vláda Andreje Babiše schválila odchod Tomáše Tuhého z funkce policejního prezidenta. Šéf…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama