Ministři obrany ČR a SR podepsali dokument o vzdušné obraně

Praha/Bratislava - Prováděcí dohodu k dříve dojednané smlouvě mezi Českem a Slovenskem o spolupráci při vzájemné ochraně vzdušného prostoru dnes v Bratislavě podepsala ministryně obrany Karla Šlechtová se svým slovenským kolegou Peterem Gajdošem. Pilotům jedné země bude umožněno zasáhnout za použití zbraní na území druhého státu bývalého Československa.

Přidejte svůj názor

Karla Šlechtová, ministryně obrany

Šlo by například o situaci, kdy by teroristé unesli civilní letadlo a chystali se s ním zaútočit. Dokument zároveň předpokládá vzájemnou pomoc v případě, že by jedna ze zemí nebyla s to zajistit ochranu svého vzdušného prostoru. Detaily spolupráce určuje právě prováděcí dohoda.

"V praxi to znamená, že si budeme poskytovat vzájemnou spolupráci při ochraně vzdušného prostoru. Je jedno, jakými prostředky vzdušné ochrany nebo jinými systémy protivzdušné obrany," řekl Gajdoš.

Překážkou naplnění projektu takzvaného společného nebe, který podpisem prováděcí dohody vstupuje do praxe, není podle ministrů skutečnost, že armády obou států bývalé československé federace využívají rozdílné typy stíhaček. "Co se týče toho, že Česká republika vlastní gripeny a Slovenská republika vlastní migy (...), byla jsem ujištěna, že žádný problém zde není," řekla Šlechtová.

Ministři hovořili také o možnostech spolupráce českých a slovenských zbrojařských podniků při modernizaci armád obou zemí. "Očekávám i vzájemnou spolupráci česko-slovenských firem. Pro mě je to jedna z priorit," řekl Šlechtová. Dodala, že česká i slovenská vláda ve svém programovém prohlášení počítají s podporou domácího obranného průmyslu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na vojenský den Bahna přišlo 50 tisíc lidí. Lákadlem byly vozy Kajman a…

23.06.2018 18:11 Strašice - Do bývalého vojenského újezdu Brdy, kde se dnes konal tradiční Den pozemního vojska…

Šlechtová na Bahnech: Při ukázkách Armády ČR se trochu zhrozíte

23.06.2018 15:45 Strašice - Na Den pozemního vojska Bahna u Strašic na Rokycansku dorazila i ministryně obrany Karla…

Armádní Bahna 2018: Více než tisíc profesionálů v akci. V Brdech se koná…

23.06.2018 14:57 Aktualizováno Strašice (Rokycansko) - Na armádním cvičišti Zadní Bahna u Strašic na Rokycansku se dnes koná…

Vláda schválila odchod policejního prezidenta Tuhého z funkce

21.06.2018 19:08 Aktualizováno Praha – Vláda Andreje Babiše schválila odchod Tomáše Tuhého z funkce policejního prezidenta. Šéf…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama