Den válečných veteránů: Stropnický vyznamenával, Brno zaplavily křížky s vlčím mákem

Praha/Brno - Na Vítkově se dnes u příležitosti Dne válečných veteránů sešly desítky lidí. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) během slavnosti udělil vysoká resortní vyznamenání vojákům i lidem, kteří o veterány a jejich památku pečují. Český veteránů z druhé světové války žije nyní kolem 530, ještě před dvěma lety jich bylo přes 800. Novodobých veteránů armáda eviduje 13.674.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Ilustrační foto

Na veterány se ve světě vzpomíná v den, kdy před 99 lety vstoupilo v platnost příměří, kterým byly ukončeny boje první světové války.

Křížem obrany státu ocenil Stropnický propagátora projektu "Legie 100" a obnovy legionářských pomníků Jiřího Charfreitaga, internistu Ústřední vojenské nemocnice Václava Monharta a Danuši Noskovou z ústředí Československé obce legionářské, která se věnuje zlepšování péče o válečné veterány.

Slavnostní akt na Vítkově se uskutečnil pod jezdeckou sochou Jana Žižky. Po jeho skončení ministr Stropnický udělil celkem šest vyznamenání.

Kříž obrany státu in memoriam obdržel československý legionář Jaroslav Květ, který bojoval i za druhé světové války, a to na Středním východě, v severní Africe a v řadách samostatné obrněné brigády u Dunkerku, ocenění dostal i další bojovník od Dunkerku Václav Zahálka. Stejné vyznamenání udělil ministr vojínu Klementu Šťastnému, který byl zabit přesně před 97 lety neznámými civilisty na Těšínsku při dohledu na vytyčování hranice mezi tehdejším Polskem a Československem.

Děkovný list za záchranu života dostali vojáci čestné stráže Robin Student a Jan Háva. Jako hráči Kralup nad Labem při říjnovém hokejovém zápase středočeské soutěže poskytli rozhodující první pomoc kolegovi, kterému prořízla brusle hrdlo.

Prostranství před sochou vojáka na Moravském náměstí v Brně zaplnila tisícovka dřevěných křížků k poctě válečných veteránů. Každý křížek doplňuje vlčí mák, mezinárodní symbol dne válečných veteránů.

V Brně se pieta s dřevěnými kříži poprvé konala loni, letos ji organizátoři zopakovali. Přišly desítky lidí, nadšenci v historických uniformách, účastníci zahraničních misí české armády v modrých baretech, ale také expremiér a kandidát na prezidenta Mirek Topolánek.

"Vojáci nejsou v první řadě nějací žoldáci, kteří si chtějí někde zastřílet, ale lidé, které mají rádi svou vlast a chtějí jí pomoci. A jim při tom pomáhá, když vědí, že za nimi lidé stojí a váží si jich," řekl dnes kaplan Univerzity obrany Jan Pacner.

Kříže zůstanou na místě podle povětrnostních podmínek do začátku roku 2018. Připojený symbol vlčího máku má původ v básni Na flanderských polích, kterou pod dojmem kruté válečné zkušenosti napsal v roce 1915 kanadský armádní chirurg John McCrae.

Den veteránů připomíná také společnost Post Bellum, která potřetí uspořádala sbírku s vlčími máky. Do ulic vyslala dobrovolníky s kasičkami, máky lze pořídit také na 130 místech v celém Česku. Výtěžek půjde na nahrávání vzpomínek válečných veteránů pro Paměť národa.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jaké jsou podmínky ve vazbě? Vězeňská služba zveřejnila zajímavou…

13.07.2018 11:07 Praha - Aktuální statistiky Vězeňské služby ukazují, že v Česku je nyní za mřížemi 1636 obviněných…

Česko odmítá Trumpův návrh: Obranné výdaje musí růst postupně, tvrdí Metnar

12.07.2018 21:26 Praha - Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) uvedl, že obranné výdaje České republiky musí růst…

Babiš po summitu NATO: Česko nebude upravovat plán růstu peněz na obranu

12.07.2018 16:19 Brusel - Druhého dne summitu NATO v Bruselu se zúčastnil český premiér Andrej Babiš. Česká…

Čeští politici odmítají Trumpův návrh na zvýšení výdajů na obranu na 4…

11.07.2018 21:57 Praha - Ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) považuje za optimální hranici výdajů na obranu dvě…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama