Tak přísaháme! Noví vojáci slíbili věrnost republice ve Vyškově, letos bez Zemana

Vyškov - Věrnost České republice dnes ve Vyškově slíbilo 572 nových vojáků. Mezi přísahajícími bylo 48 žen. Podle některých médií byla přísaha přesunuta na přání Hradu, to ale prezident Miloš Zeman popřel. Rekruti dnes dopoledne přísahali i v Brně, celkem se ve dvou moravských městech přísahy účastnilo přes 900 nových vojáků.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Náčelník generálního štábu Josef Bečvář

Přísaha jako tradiční součást oslav výročí vzniku československého státu 28. října se vždy konala na Hradčanském náměstí u Pražského hradu, účastnila se jí i hlava státu, která je současně vrchním velitelem ozbrojených sil.

Zeman se zúčastnil všech čtyř předchozích přísah, před ním se jich pravidelně účastnil i jeho předchůdce Václav Klaus. V roce 2018 by se přísaha měla 28. října uskutečnit opět v Praze.

Pro letošek se akce přesunula na Moravu. Ve Vyškově přísahali frekventanti kurzů základní přípravy Velitelství výcviku - Vojenské akademie, příslušníci aktivní zálohy a účastníci dobrovolného vojenského cvičení.

Náčelník generálního štábu Josef Bečvář ve svém proslovu uvedl, že je to poprvé, kdy zástupci všech tří forem vojenské služby přísahají společně. "Nedělám rozdíl mezi profesionálními vojáky a záložníky. Záloha je a musí být nedílnou součástí naší armády," řekl Bečvář.

Přísaze ve Vyškově přihlíželi na náměstí vedle stovek lidí představitelé armády, státní správy a samosprávy včetně starosty Vyškova Karla Goldemunda (ČSSD). Přísaze předcházela statická ukázka obrněných kolových vozidel či ukázky výstroje a výzbroje přípravy chemického vojska, spojovacích odborností a střelecké přípravy.

Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Aero Vodochody ukázalo letoun F/A-259 Striker, umožní širokou škálu boje

18.07.2018 19:50 Londýn/Praha - Firma Aero Vodochody představila na aerosalonu ve Farnborough u Londýna nástupce…

Kriminalita v Česku? Vede jih Prahy a Brno

18.07.2018 15:06 Praha - Kriminalita v Česku trápí hlavně velká města. Vysoká je zejména ve větších krajských…

Kriminalisté budou dnes v Mikulandské zjišťovat, proč spadla část domu

18.07.2018 09:17 Praha - Dům v Mikulandské ulici v centru Prahy, v němž spadlý strop v úterý dopoledne zavalil…

Zátah u Berousků kvůli zabíjení tygrů na lektvary pro Vietnamce. Policie…

16.07.2018 19:10 Aktualizováno Praha - Celníci a policisté dnes zasahují v Praze, ve středních a v severních Čechách kvůli…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama