Přísaha vojáků 28. října se přesune na Moravu, Zeman se nezúčastní

Praha/Vyškov - Přísaha rekrutů na Hradčanském náměstí v Praze byla v uplynulých letech tradiční součástí oslav výročí vzniku československého státu 28. října. Letos se ale údajně na přání Hradu přesune na Moravu. Prezident Miloš Zeman se jí nezúčastní.

Přidejte svůj názor 81 komentářů

Miloš Zeman, prezident České repubilky

Podle ministerstva obrany žádali o přesun představitelé moravských regionů. Server Aktuálně.cz ale uvedl, že podle nejmenovaných armádních zdrojů o změnu žádal Hrad kvůli nabitému programu prezidenta. Zeman se ve funkci hlavy státu zúčastnil všech čtyř předchozích přísah.

"Na základě žádostí z regionů - přišel mimo jiné dopis od starosty Vyškova - se v letošním roce i říjnová slavnostní vojenská přísaha uskuteční v místech, kde se nováčci na svoji další službu v armádě připravují," sdělil mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Přísaha se uskuteční na náměstích ve Vyškově i v Brně 27. října. Ve Vyškově by se jí měl zúčastnit náčelník generálního štábu Josef Bečvář a v Brně ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Podle webu Univerzity obrany se brněnské přísahy zúčastní i noví studenti vojenského oboru Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy.

Starosta Vyškova Karel Goldemund (ČSSD) ČTK potvrdil, že dopis se žádostí o konání přísahy ve Vyškově napsal. "S velitelem Vojenské akademie panem generálem Kopeckým jsme si řekli, že by si něco tak důstojného Vyškov a Vojenská akademie zasloužily, tak jsme to napsali a odeslali," řekl ČTK starosta.

Podle několika zdrojů z vysokých armádních kruhů byla přísaha přesunuta na Moravu na přání Hradu. "Hrad požádal, aby jedna z akcí neproběhla, protože toho má prezident ten den moc. Jeho nejbližší tak chtějí, aby měl chvíli oddych," citoval server jeden ze zdrojů. V rámci oslav 28. října se koná také pietní akt na pražském Vítkově a jmenování generálů.

"Hrad nikdy nepožádal o přeložení této akce. Vyhověli jsme pouze žádosti armády," řekl dnes na tiskové konferenci po návštěvě Ústeckého kraje Zeman.

Jeho mluvčí Jiří Ovčáček serveru neodpověděl na otázku, proč bylo místo konání přísahy změněno. "Jsme velmi rádi, že oslavy státního svátku nebudou poznamenány pragocentrismem a proběhnou i na Moravě," sdělil pouze. Zeman se již letos v květnu nezúčastnil pietního aktu na Vítkově při výročí konce druhé světové války. Ovčáček to tehdy zdůvodňoval tím, že se prezident soustředil na jmenování nových generálů, které se uskutečnilo o šest hodin později.

Vstupte do diskuze (81)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Aero Vodochody ukázalo letoun F/A-259 Striker, umožní širokou škálu boje

18.07.2018 19:50 Londýn/Praha - Firma Aero Vodochody představila na aerosalonu ve Farnborough u Londýna nástupce…

Kriminalita v Česku? Vede jih Prahy a Brno

18.07.2018 15:06 Praha - Kriminalita v Česku trápí hlavně velká města. Vysoká je zejména ve větších krajských…

Kriminalisté budou dnes v Mikulandské zjišťovat, proč spadla část domu

18.07.2018 09:17 Praha - Dům v Mikulandské ulici v centru Prahy, v němž spadlý strop v úterý dopoledne zavalil…

Zátah u Berousků kvůli zabíjení tygrů na lektvary pro Vietnamce. Policie…

16.07.2018 19:10 Aktualizováno Praha - Celníci a policisté dnes zasahují v Praze, ve středních a v severních Čechách kvůli…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama