Zemřel hrdina druhé světové války, výsadkář Klemeš. Bylo mu 95 let

Praha - Ministr obrany Martin Stropnický na twitteru informoval, že dnes ve věku 95 let zemřel generálporučík Jaroslav Klemeš, hrdina a veterán druhé světové války. Za své zásluhy Klemeš získal Československý válečný kříž a další ocenění. Za komunismu byl perzekuován, v roce 1968 a v roce 1990 rehabilitován. V roce 1997 mu byla udělena Medaile za hrdinství a loni v říjnu obdržel Řád Bílého lva.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Jaroslav Klemeš (válečný veterán)

V únoru 1945 byl Klement vysazen v okupovaném Československu v rámci Operace Platinum - Pewter. V roce 2016 obdržel nejvyšší státní ocenění, Řád Bílého lva. Klemeš byl posledním žijícím výsadkářem vyslaným za války z Velké Británie do Československa.

„Odešel nejen poslední žijící parašutista vysazený v protektorátu, ale i dlouholetý patron armádních výsadkářů," uvedl ministr Stropnický.

Jaroslav Klemeš, který se narodil 31. ledna 1922 v rodině úředníka berní správy ve slovenské Čadci a vyučil se obchodním příručím, v roce 1940 uprchl do československé zahraniční armády. Přešel přes Maďarsko, kde byl nějaký čas vězněn, Jugoslávii, Řecko, Turecko a Sýrii do Francie. Zde byl zařazen do spojovací čety v československém zahraničním vojsku a zúčastnil se bojů o Francii. Po pádu Francie odešel do Velké Británie, kde byl přidělen ke spojovací četě a absolvoval radiotelegrafický kurz. V dalších letech prodělal sabotážní kurz, parašutistický výcvik a střelecký, spojovací a konspirační kurz.

V roce 1944 byl přidělen do skupiny Platinium, která byla později spojena se skupinou Pewter. Po řadě dalších výcviků a školení a povýšení do hodnosti četaře byl 17. února 1945 vysazen poblíž Nasavrk na Chrudimsku. Nejprve se účastnil odboje na Vysočině, v závěru války se přesunul do Prahy. V době květnového povstání obsluhoval jedinou povstaleckou stanici Anna, udržoval spojení s Londýnem a vládou v Košicích. "Informoval o situaci během Pražského povstání, dokonce v určitých okamžicích musel vysílat nekódovaně, otevřenou řečí," řekl o něm Jiří Rajlich z Vojenského historického ústavu.

Po válce byl vyznamenán Československým válečným křížem a stal se důstojníkem z povolání. V hodnosti nadporučíka byl přiřazen k 2. pěšímu pluku v Litoměřicích. Po nástupu komunistické diktatury byl v roce 1950 z armády propuštěn a později zatčen. Byl degradován a odsouzen ke dvěma letům vězení za údajné neoznámení trestného činu zrady.

Po návratu z vězení mu byl určen nucený pobyt v Ústí nad Labem a práce v dělnických profesích. Pracoval jako skladník, závozník a řidič ČSAD v Ústí nad Labem. Komunistická StB ho na přelomu 50. a 60. let vedla jako svého spolupracovníka.

V roce 1968 byl rehabilitován a byla mu vrácena hodnost i vyznamenání. Ocenění svých válečných zásluh se dočkal až po pádu komunistického režimu. V roce 1990 byl povýšen na podplukovníka v záloze, v roce 1992 do hodnosti plukovníka v záloze. V květnu 2010 ho prezident Václav Klaus jmenoval brigádním generálem a v říjnu 2013 ho prezident Zeman povýšil na generálmajora. Mimo vysokých státních vyznamenání byl například také jmenován čestným občanem Ústí nad Labem a čestným členem Klubu vojenské historie v Ústí nad Labem.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jaké jsou podmínky ve vazbě? Vězeňská služba zveřejnila zajímavou…

13.07.2018 11:07 Praha - Aktuální statistiky Vězeňské služby ukazují, že v Česku je nyní za mřížemi 1636 obviněných…

Česko odmítá Trumpův návrh: Obranné výdaje musí růst postupně, tvrdí Metnar

12.07.2018 21:26 Praha - Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) uvedl, že obranné výdaje České republiky musí růst…

Babiš po summitu NATO: Česko nebude upravovat plán růstu peněz na obranu

12.07.2018 16:19 Brusel - Druhého dne summitu NATO v Bruselu se zúčastnil český premiér Andrej Babiš. Česká…

Čeští politici odmítají Trumpův návrh na zvýšení výdajů na obranu na 4…

11.07.2018 21:57 Praha - Ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) považuje za optimální hranici výdajů na obranu dvě…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama