Nedostatečná fyzička. Policie odmítá dvě třetiny zájemců o práci v jejím sboru

Praha – Sbory Policie ČR na území hlavního města trápí nedostatek členů. Jen od počátku letošního roku odešlo z Krajského ředitelství v Praze 138 policistů, za stejné období jich přišlo jenom 108. Jedním z důvodů je také to, že noví zájemci nesplňují fyzické a psychické nároky na výkon služby. Údaje pro EuroZprávy.cz poskytla Andrea Zoulová z Krajského ředitelství policie v Praze.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Policie ČR

S nedostatkem policistů se tak potýká nejen Městská policie hl. m. Prahy, jak jsme nedávno informovali, ale také celostátní. „Krajské ředitelství policie hlavního města Prahy má k 1. květnu 2017 celkem 5 925 policistů. Ke stejnému datu evidujeme 487 neobsazených služebních míst,“ sdělila Andrea Zoulová z tiskového oddělení Krajského ředitelství policie hl. m. Prahy. Za prvních pět měsíců letošního roku přitom policejní sbor posílilo 108 policistů. Někteří byli do Prahy přeloženi, někteří nastoupili řádně do služebního poměru.

Potenciálně nejbezpečněji se mohli Pražané cítit v roce 2005. To měla policie ČR v Praze nejvíce policistů, 6 865. „Naopak nejnižší počet obsazených služebních míst byl letos k 1. 1. 2017 a to 5 981,“ uvedla Zoulová. Trend se navíc nedaří zvrátit, poslední dva roky počet policistů klesal. Letos ubylo z řad policejních sborů 138 policistů. Více jich tedy odchází, než přichází.

Podle Zoulové však nedostatek policistů pražská veřejnost nepocítí. „Vedení pražské policie činí v tomto ohledu veškeré možné kroky k zajištění standardního chodu útvarů a služeben. Jedním z těchto kroků je i přeřazování policistů a kriminalistů dle zatíženosti jednotlivých obvodů a problematik nebo memorandum uzavřené s vedením policie vybraných krajů,“ dodává Zoulová. Od letošního března tak budou policisté z ostatních krajů pravidelně vypomáhat pražským policistů, vždy v intervalu tří měsíců. První vlna policistů z jiných krajů sestávala z členů sborů z Vysočiny, Olomouckého, Zlínského a Moravskoslezského kraje.

Stejně jako v případě městských policistů, i u Policie ČR může za nedostatek členů současný stav nezaměstnanosti v Česku. Ta je na jedné z nejnižších hodnot vůbec. Důvodem může být i vysoká konkurence na pracovním trhu, v Praze působí i sbory armády, Bezpečnostní informační služby, celní a vězeňské služby. „Ačkoliv pražská policie nabízí i celou řadu benefitů, výší nástupního platu není na současném trhu práce konkurenceschopná,“ konstatuje Zoulová. Zvýšení nástupního platu na rozdíl od městských policistů podléhá složitějšímu legislativnímu procesu.

„Personalisté pražské policie činí maximum, aby neutěšenou personální situaci zvrátili,“ sdělila Zoulová. Příkladem je internetová kampaň, zejména na sociálních sítích, která by měla nalákat zejména mladé lidi. „Spolupracují s regionálními úřady práce, středními i vysokými školami. Zúčastňují se rovněž různých pracovních veletrhů a výstav, kde prezentují činnost policie, vystavují výstroj a výzbroj a předvádějí speciální policejní techniku,“ podává výčet nástrojů Zoulová. Do náborové kampaně se chystá vložit také Policejní prezidium, jež připravuje videospoty či informační kampaně.

Dalším nástrojem, jak přilákat nováčky, je také možná účast v tzv. Speciálním náborovém kempu. V jeho rámci si mohou zájemci vyzkoušet náročnost povolání policisty, a tím i své dovednosti. „Zde je nutno dodat, že až dvě třetiny zájemců kladené nároky nesplní,“ upřesňuje Zoulová.„Ukazuje se, že největším problémem uchazečů je nedostatečná fyzička a psychické předpoklady,“ dodává. Policie však nehodlá sáhnout ke snížení kritérií, která by tak snížila nároky na uchazeče.

Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Aero Vodochody ukázalo letoun F/A-259 Striker, umožní širokou škálu boje

18.07.2018 19:50 Londýn/Praha - Firma Aero Vodochody představila na aerosalonu ve Farnborough u Londýna nástupce…

Kriminalita v Česku? Vede jih Prahy a Brno

18.07.2018 15:06 Praha - Kriminalita v Česku trápí hlavně velká města. Vysoká je zejména ve větších krajských…

Kriminalisté budou dnes v Mikulandské zjišťovat, proč spadla část domu

18.07.2018 09:17 Praha - Dům v Mikulandské ulici v centru Prahy, v němž spadlý strop v úterý dopoledne zavalil…

Zátah u Berousků kvůli zabíjení tygrů na lektvary pro Vietnamce. Policie…

16.07.2018 19:10 Aktualizováno Praha - Celníci a policisté dnes zasahují v Praze, ve středních a v severních Čechách kvůli…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama