Česká armáda ocenila práci kardinála Vlka. Měl velký podíl na obnovení duchovní služby

Praha – Zástupci české armády oceňují přínos zesnulého kardinála Miroslava Vlka. Duchovní, který v sobotu zemřel, měl podle nich velký podíl na obnovení duchovní služby v armádě.

Přidejte svůj názor 96 komentářů

PhDr. Miloslav kardinál Vlk

Vlk se podle armády mimo jiné zasloužil o to, že fungování kaplanů v českém vojsku je postaveno na ekumenickém principu, tedy že se na něm podílejí všechny křesťanské církve. „Miloslav Vlk měl zásadní osobní přínos k obnovení duchovní služby a na vzniku Duchovní služby Armády České republiky. Často vzpomínal, jak to všechno začalo," uvedl hlavní armádní kaplan Jaroslav Knichal.

Kardinál podle něj při jednom setkání řekl, že styl duchovní služby v české armádě je zcela odlišný od mnohých evropských zemí, protože nebyla budována „shora", ale zdola od kaplanů. Prý to vyžadovala společenská situace v zemi. „Odlišnost od běžných norem v katolické církvi byla tehdy odsouhlasena samotným státním sekretářem Vatikánu, kardinálem Angelem Sodanem," cituje Vlka Knichal.

Uvedl také, že kardinál Vlk si byl velmi silně vědom, že fungování kaplanů v armádě musí být postaveno právě na ekumenickém principu. ´“Zastával jasný postoj v tom, že křesťanské církve mohou ve společnosti být prospěšné v mimořádné ekumenické spolupráci," uvedl Knichal.

Šéf rezortu obrany Martin Stropnický (ANO) uvedl, že v případě armádní duchovní služby je „nutné vnímat především její širší přesah a podporu, kterou poskytuje nejen současným vojákům a jejich blízkým, ale i válečným veteránům". Podle náčelníka Generálního štábu Josefa Bečváře jsou kaplani pro české vojáky oporou nejen v misích, ale i v běžném životě v posádkách. „Jejich působení je unikátní tím, že se nezaměřují jen na otázky víry, ale stejně jako věřícím jsou otevřeni ve své službě i lidem bez vyznání," dodal.

Smlouvu o duchovní službě v resortu ministerstva obrany podepsal Vlk v roce 1998 jako předseda České biskupské konference spolu s předsedou Ekumenické rady církví Pavlem Smetanou. Za svůj přínos k obnovení duchovní služby obdržel v roce 2013 pamětní odznak Duchovní služby AČR.

Vstupte do diskuze (96)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda schválila odchod policejního prezidenta Tuhého z funkce

21.06.2018 19:08 Aktualizováno Praha – Vláda Andreje Babiše schválila odchod Tomáše Tuhého z funkce policejního prezidenta. Šéf…

Sebevražda Dahlgrena? Dozorci možná porušili předpisy

19.06.2018 12:25 Brno - Dozorci ve věznici Valdice na Jičínsku zřejmě porušili v případu lednové sebevraždy…

Kanony, rakety, další letouny CASA. Česká armáda nakoupí zbraně za 100…

18.06.2018 16:42 Praha - Česká armáda má ambiciózní plán modernizace, který počítá do roku 2027 s více než 100…

NATO chystá neobvyklé manévry, zapojí se i 300 českých vojáků

09.06.2018 10:33 Praha - NATO plánuje cvičení Unified Vision a Baltic CESMO, kterým aliance vyzkouší své schopnosti…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama