Spojme se s Ruskem proti Islámskému státu, žádá generál Pavel

Praha - Předseda Vojenského výboru NATO generál Petr Pavel je připraven spojit se s řadou zemí včetně Ruska v boji proti Islámskému státu, pokud o to Francie požádá. Asistenci dostane země, kterou v pátek postihly masivní teroristické útoky, v maximální možné míře co nejdříve to bude možné.

Přidejte svůj názor 37 komentářů

Generál Petr Pavel

"Francie má dost vlastních zdrojů a sil. Pokud ale přesto dospěje k názoru, že pomoc potřebuje, tak o ni požádá. Určitě se ale posílí sdílení zpravodajských informací na všech úrovních − jak civilních, tak vojenských. Kdykoliv dojde k podobné tragédii, kterou lze označit za krizi − a toto svým způsobem krizová situace je −, tak jsou alianční partneři připraveni pomoct všemi dostupnými prostředky," podotkl Pavel pro Hospodářské noviny s tím, že centrála NATO je v pohotovosti.

"Vyhodnocujeme a analyzujeme všechny informace z našich, ale i ze všech dostupných zdrojů. Zároveň připravujeme hlášení pro vedoucí funkcionáře aliance, kteří jsou v kontaktu a sledují vývoj situace. Pokud se poměry ještě nevyostří, tak se v pondělí uskuteční první jednání, na němž nás francouzský stálý představitel při Severoatlantické radě seznámí s tím, co přesně se v Paříži stalo, jaké byly podniknuty kroky. Případně může požádat o pomoc," dodal.

Následně podotkl, že má na mysli i možnou spolupráci s Ruskem. "Když jsem se zmínil o efektivním postupu proti Islámskému státu a účasti všech důležitých hráčů na těchto krocích, tak jsem mínil i Rusko. Nejen kvůli jeho velikosti a vojenské síle, ale i fyzické přítomnosti na Blízkém východě. Rusko z toho nelze − jako jeden z důležitých faktorů řešení této krize − vyloučit," dodal.

Paříž se v pátek večer stala terčem jedněch z nejhorších teroristických útoků v historii. Při sérii koordinovaných atentátů, při nichž zněla střelba a výbuchy bomb, přišlo o život více než 120 lidí.

Vstupte do diskuze (37)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Aero Vodochody ukázalo letoun F/A-259 Striker, umožní širokou škálu boje

18.07.2018 19:50 Londýn/Praha - Firma Aero Vodochody představila na aerosalonu ve Farnborough u Londýna nástupce…

Kriminalita v Česku? Vede jih Prahy a Brno

18.07.2018 15:06 Praha - Kriminalita v Česku trápí hlavně velká města. Vysoká je zejména ve větších krajských…

Kriminalisté budou dnes v Mikulandské zjišťovat, proč spadla část domu

18.07.2018 09:17 Praha - Dům v Mikulandské ulici v centru Prahy, v němž spadlý strop v úterý dopoledne zavalil…

Zátah u Berousků kvůli zabíjení tygrů na lektvary pro Vietnamce. Policie…

16.07.2018 19:10 Aktualizováno Praha - Celníci a policisté dnes zasahují v Praze, ve středních a v severních Čechách kvůli…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama