Protikuřácký zákon se vrací. Čtěte, co se změní?

Praha - S příchodem nové vlády se na stůl opět dostal také zákon o zákazu kouření v restauracích, jehož návrh chce ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) předložit téměř ve stejné podobě, jako jeho předchůdce Leoš Heger. Počítá se také s omezením prodeje cigaret.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Kouření, ilustrační fotografie

Výhradní právo o zákazu či povolení kouření v restauracích mají dnes jejich majitelé, kteří jej hojně využívají k podnikatelstkým záměrům i z hlediska marketingu. Nyní však opět hrozí, že tato práva majitelům zaniknou a ze všech restaurací se stanou povinně nekuřácké. Zákon podle informací České televize také počítá s tím, že by se cigarety nedaly koupit například v automatech.

Ačkoliv se podobný zákon prozatím prosadit nepodařilo, Němeček má ambice zkusit to znovu s návrhem Leoše Hegera. "My jsme skoro celý zákon přijali za svůj, předpokládáme, že protikuřácký zákon budeme předkládat s úplným zákazem kouření v restauracích. Bude ale hodně záležet na diskuzi v Poslanecké sněmovně," řekl televizi.

Oproti loňskému roku, kdy se zákon prosadit nepodařilo, se situace změnila. Tehdy jej nepodpořila ani koalice, která by se pro k jeho vyslovení nyní zřejmě přiklonila. "Naši kolegové poslanci-kuřáci včetně mě jsou připraveni jít k úplnému zákazu kouření," tvrdí předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek.

Se zákazem kouření v restauracích souhlasí podle průzkumu Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a společnosti Ipsos 78 procent dospělých, z kuřáků je to 40 procent. Víc než čtyři pětiny Čechů a Češek chodí do restaurací kvůlisetkání s přáteli. Pro polovinu dotázaných je dalším důvodem jídlo a pro 45 procent lidí pivo. Jen devět procent si v nich chce zakouřit.

Se zákazem souhlasí i mnozí provozovatelé restauraních zařízení, podle kterých nekuřáci sní a vypijí více, než hosté, kteří kouří, a mají tedy větší útraty. Dá se tak prý očekávat zvýšení návštěvnosti o tři až šest procent.

Česká republika je jedna ze čtyř evropských zemí, kde neexistují přísné zákony na regulaci kouření. K nim se čím dál tím více přiklání zbytek Evropy a například ve Velké Británii nebo Francii byl vyhlášen absolutní zákaz kouření ve všech veřejných uzavřených prostorách.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Janáčkově divadle v Brně hořelo

18.11.2017 11:12 Brno - Hasiči dnes likvidovali požár v suterénu Janáčkova divadla v Brně. Hořela izolace u staré…

V pátek je státní svátek. Víte, kde si můžete nakoupit?

16.11.2017 14:37 Praha - Zákon, který upravuje otevírací dobu obchodů o státních svátcích, už platí více než rok.…

Prahu čeká divoký 17. listopad. Na demonstrace dohlédnou stovky policistů

16.11.2017 14:26 Praha - Na shromáždění a demonstrace budou 17. listopadu dohlížet stovky policistů, pražským…

Dbalý musí do ústavu kvůli vyšetření psychiky, se stížností neuspěl

16.11.2017 13:24 Praha - Bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý neuspěl se svou stížností proti…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama