Protikuřácký zákon se vrací. Čtěte, co se změní?

Praha - S příchodem nové vlády se na stůl opět dostal také zákon o zákazu kouření v restauracích, jehož návrh chce ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) předložit téměř ve stejné podobě, jako jeho předchůdce Leoš Heger. Počítá se také s omezením prodeje cigaret.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Kouření, ilustrační fotografie

Výhradní právo o zákazu či povolení kouření v restauracích mají dnes jejich majitelé, kteří jej hojně využívají k podnikatelstkým záměrům i z hlediska marketingu. Nyní však opět hrozí, že tato práva majitelům zaniknou a ze všech restaurací se stanou povinně nekuřácké. Zákon podle informací České televize také počítá s tím, že by se cigarety nedaly koupit například v automatech.

Ačkoliv se podobný zákon prozatím prosadit nepodařilo, Němeček má ambice zkusit to znovu s návrhem Leoše Hegera. "My jsme skoro celý zákon přijali za svůj, předpokládáme, že protikuřácký zákon budeme předkládat s úplným zákazem kouření v restauracích. Bude ale hodně záležet na diskuzi v Poslanecké sněmovně," řekl televizi.

Oproti loňskému roku, kdy se zákon prosadit nepodařilo, se situace změnila. Tehdy jej nepodpořila ani koalice, která by se pro k jeho vyslovení nyní zřejmě přiklonila. "Naši kolegové poslanci-kuřáci včetně mě jsou připraveni jít k úplnému zákazu kouření," tvrdí předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek.

Se zákazem kouření v restauracích souhlasí podle průzkumu Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a společnosti Ipsos 78 procent dospělých, z kuřáků je to 40 procent. Víc než čtyři pětiny Čechů a Češek chodí do restaurací kvůlisetkání s přáteli. Pro polovinu dotázaných je dalším důvodem jídlo a pro 45 procent lidí pivo. Jen devět procent si v nich chce zakouřit.

Se zákazem souhlasí i mnozí provozovatelé restauraních zařízení, podle kterých nekuřáci sní a vypijí více, než hosté, kteří kouří, a mají tedy větší útraty. Dá se tak prý očekávat zvýšení návštěvnosti o tři až šest procent.

Česká republika je jedna ze čtyř evropských zemí, kde neexistují přísné zákony na regulaci kouření. K nim se čím dál tím více přiklání zbytek Evropy a například ve Velké Británii nebo Francii byl vyhlášen absolutní zákaz kouření ve všech veřejných uzavřených prostorách.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Potraviny jsou u nás příliš levné, tvrdí aktivistka

20.09.2017 21:47 Aktualizováno Tržní cena potravin, které se na světě za rok vyhodí, odpovídá HDP Švýcarska. Do této ceny nejsou…

Soud řeší spor Ratha s Pacovským, dnešní jednání bylo vyhrocené

20.09.2017 16:36 Praha - Ve sporu mezi Davidem Rathem a advokátem Michalem Pacovským soud rozhodne 15. listopadu.…

Policie žádá o pomoc veřejnost, nezná totožnost oběšeného

20.09.2017 16:31 Vyškov - Policie se snaží zjistit totožnost muže, který byl v listopadu 2012 nalezen oběšený v lese…

Potomci Colloredo-Mansfeldů se opět obrátili na ÚS, chtějí mobiliář Opočna

20.09.2017 15:54 Brno - Potomci rodu Colloredo-Mansfeldů podali u Ústavního soudu (ÚS) návrh na obnovu řízení o…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama