Prvomájový zvyk políbit ženu pod rozkvetlou třešní je novodobou tradicí

Praha - Zvyk políbit ženu na prvního máje pod rozkvetlou třešní patří mezi relativně krátké tradice. Podle etnoložky Lydie Petráňové bylo až do 19. století nemyslitelné, aby muž ženu políbil na veřejnosti.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

V tradiční společnosti bylo dovoleno někoho líbat teprve tehdy, pokud už byla dvojice zasnoubena, anebo alespoň muž projevil ve vztahu k ženě nějaké vážnější úmysly. Ještě v 19. století byl totiž polibek považován za vyloženě intimní projev přízně," tvrdí odbornice na lidové zvyky.

Traduje se, že políbení má ženě zajistit krásu a přitažlivost po celý následující rok. Kořeny této tradice bychom však hledali marně. "Nikde to není doloženo," říká Petráňová.

Zatímco původ polibku, kvůli kterému se většina dvojic první květnový den rozjede do přírody, aby tu vyhledala strom osetý bílými květy třešní, nejsou známé, ve všech dalších zvycích, které jsou s tímto dnem spojeny, mají etnologové jasno. "Vše se točí kolem lásky. Vždy to ale musí směřovat k uzavření sňatku," zdůrazňuje expertka.

Také tradiční stavění máje tak bylo spojeno s náklonností k určité slečně. Právě máj, kterou mladík postavil u domku své vyvolené, totiž dal najevo svůj zájem o ni.

K tomuto datu se pojí také škodolibé zvyky, jedním z nich je vysypání cestiček lásky. "Pokud se vědělo o tom, že ve vztahu určitého manželského páru není všechno tak, jak má být, tedy že se například jeden z dvojice dopouští nevěry, bylo vysýpání cestiček lásky způsobem, kterak na problém v chalupě upozornit. Ten, kdo o něčem takovém věděl, pak prostřednictvím písku či vápna, které trousil po cestě vedoucí k domku, dal i ostatním najevo, že právě v této domácnosti není všechno dobré," vysvětluje Petráňová.

Atmosféru nabitou láskou má i předvečer prvního máje, 30. duben. "Je to večer plný vzrušení, kde hrál velkou roli také alkohol. Celé to pak vyústilo večer u ohně, při pálení čarodějnic. Mládenci přitom už nešli spát, a pokud věděli, že si jejich konkurenti ze sousední vesnice postavili máje, snažili se jim ji pokácet," popisuje etnoložka průběh posledního dubnového dne. Veselí pokračovalo i následující den, kdy vesnici obcházeli muzikanti. Na to pak navázala velká taneční zábava.

Témata: 1. máj
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Potraviny jsou u nás příliš levné, tvrdí aktivistka

20.09.2017 21:47 Aktualizováno Tržní cena potravin, které se na světě za rok vyhodí, odpovídá HDP Švýcarska. Do této ceny nejsou…

Soud řeší spor Ratha s Pacovským, dnešní jednání bylo vyhrocené

20.09.2017 16:36 Praha - Ve sporu mezi Davidem Rathem a advokátem Michalem Pacovským soud rozhodne 15. listopadu.…

Policie žádá o pomoc veřejnost, nezná totožnost oběšeného

20.09.2017 16:31 Vyškov - Policie se snaží zjistit totožnost muže, který byl v listopadu 2012 nalezen oběšený v lese…

Potomci Colloredo-Mansfeldů se opět obrátili na ÚS, chtějí mobiliář Opočna

20.09.2017 15:54 Brno - Potomci rodu Colloredo-Mansfeldů podali u Ústavního soudu (ÚS) návrh na obnovu řízení o…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama