Prvomájový zvyk políbit ženu pod rozkvetlou třešní je novodobou tradicí

Praha - Zvyk políbit ženu na prvního máje pod rozkvetlou třešní patří mezi relativně krátké tradice. Podle etnoložky Lydie Petráňové bylo až do 19. století nemyslitelné, aby muž ženu políbil na veřejnosti.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

V tradiční společnosti bylo dovoleno někoho líbat teprve tehdy, pokud už byla dvojice zasnoubena, anebo alespoň muž projevil ve vztahu k ženě nějaké vážnější úmysly. Ještě v 19. století byl totiž polibek považován za vyloženě intimní projev přízně," tvrdí odbornice na lidové zvyky.

Traduje se, že políbení má ženě zajistit krásu a přitažlivost po celý následující rok. Kořeny této tradice bychom však hledali marně. "Nikde to není doloženo," říká Petráňová.

Zatímco původ polibku, kvůli kterému se většina dvojic první květnový den rozjede do přírody, aby tu vyhledala strom osetý bílými květy třešní, nejsou známé, ve všech dalších zvycích, které jsou s tímto dnem spojeny, mají etnologové jasno. "Vše se točí kolem lásky. Vždy to ale musí směřovat k uzavření sňatku," zdůrazňuje expertka.

Také tradiční stavění máje tak bylo spojeno s náklonností k určité slečně. Právě máj, kterou mladík postavil u domku své vyvolené, totiž dal najevo svůj zájem o ni.

K tomuto datu se pojí také škodolibé zvyky, jedním z nich je vysypání cestiček lásky. "Pokud se vědělo o tom, že ve vztahu určitého manželského páru není všechno tak, jak má být, tedy že se například jeden z dvojice dopouští nevěry, bylo vysýpání cestiček lásky způsobem, kterak na problém v chalupě upozornit. Ten, kdo o něčem takovém věděl, pak prostřednictvím písku či vápna, které trousil po cestě vedoucí k domku, dal i ostatním najevo, že právě v této domácnosti není všechno dobré," vysvětluje Petráňová.

Atmosféru nabitou láskou má i předvečer prvního máje, 30. duben. "Je to večer plný vzrušení, kde hrál velkou roli také alkohol. Celé to pak vyústilo večer u ohně, při pálení čarodějnic. Mládenci přitom už nešli spát, a pokud věděli, že si jejich konkurenti ze sousední vesnice postavili máje, snažili se jim ji pokácet," popisuje etnoložka průběh posledního dubnového dne. Veselí pokračovalo i následující den, kdy vesnici obcházeli muzikanti. Na to pak navázala velká taneční zábava.

Témata: 1. máj
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve 40 letech zemřel šéfredaktor Rádia Junior Zettner

19.11.2017 14:51 Praha - Ve věku 40 let o tomto víkendu tragicky zemřel šéfredaktor Rádia Junior Petr Zettner. ČTK o…

Desítky lidí si dnes připomínají oběti tragických dopravních nehod

19.11.2017 12:45 Praha - Desítky lidí si dnes u památníku obětí dopravních nehod u dálnice D1 připomnělo památku…

Hradílek ukončil hladovku drženou na protest proti Zemanovi

19.11.2017 11:51 Olomouc - Bývalý disident Tomáš Hradílek ukončil pod tlakem své rodiny protestní hladovku, kterou…

V Praze srazil autobus malého chlapce, je ve vážném stavu

18.11.2017 20:28 Praha - V pražských Vokovicích srazil dnes večer autobus osmiletého chlapce.

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama