Lidé z Novojičínska, kteří při povodni přišli o střechu nad hlavou, mají klíče od nových domů

Novojíčínsko - Klíče od povodňových domů ve čtvrtek v obcích na Novojičínsku předávali lidem, kteří letos v červnu při povodni o střechu nad hlavou, ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška a hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas (ČSSD). Nové domy jsou v Jeseníku nad Odrou, Kuníně a Životicích.

Přidejte svůj názor

"My jsme dali jen peníze, poděkovat za rychlou reakci musím starostům i hejtmanům postižených obcí, kteří udělali vše proto, aby se lidé zasažení povodní dočkali konkrétní pomoci," řekl v Jeseníku nad Odrou, kde se dopoledne předávalo prvních osm dvojdomků, ministr Vondruška. Dodal také, že když za ním přišel v létě hejtman Palas s návrhem postavit lidem, kteří zůstali bez bydlení, do Vánoc nové domy, nevěřil, že se to podaří. "Je ale vidět, že když se ve skutečně těžkých chvílích lidé spojí, zafunguje také státní správa a municipalita, jsou díky nesmírné solidaritě možné neuvěřitelné věci," řekl Vondruška. Připomněl také, že při letošní červnové povodni přišlo o život 15 lidí a voda napáchala škody za osm miliard korun. "Byla to třetí největší katastrofa v novodobých dějinách České republiky," konstatoval Vondruška.

„Můžeme v klidu zasednout k vánočním stolům s pocitem, že se podařilo skutečně něco udělat pro lidi, kteří to opravdu potřebují,“ řekl hejtman Palas.

Klíče od nových domů převzaly v Jeseníku nad Odrou rodiny, z nichž některé přišly zcela o bydlení, domy dalších jsou jen stěží obyvatelné. "Kteří lidé dostanou nové domy, rozhodla rada obce podle žádostí, co nám přišly. V podstatě jsme mohli vyhovět všem nejpotřebnějším," řekl starosta obce Tomáš Machýček (Venkov 2006). V areálu, kde stojí osm nových domů, je podle Machýčka 32 stavebních parcel, prostor pro výstavbu nového domu tam proto mohou najít i další lidé zasažení povodní, ale koupit si stavební pozemek tam mohou i jiní zájemci. „Odhaduju, že areál bude zastavěný do pěti let,“ řekl Machýček s tím, že děkuje hlavně obyvatelům přilehlých bytovek, kteří v uplynulých měsících s pochopením snášeli extrémní provoz stavebních strojů.

Mezi novými obyvateli jednoho z domů jsou i manželé Marcela a Zdeněk Fuskovi, kteří mají vedle čtrnáctileté dcery ještě osmnáctiměsíční dvojčata. Pro klíče si přišli i s menšími dětmi. "V našem domě jsme měli přízemí úplně zaplavené. Tam bydleli rodiče. My jsme si tehdy rekonstruovali první patro, které zůstalo rozestavěné, protože po povodni jsme už neměli sílu ho dodělat. Nějak tam zatím přežíváme, hlavně jsme se snažili dát dohromady bydlení rodičů," řekla Zdena Fusková s tím, že do nového domu se už moc těší. Protože v hotovém přízemí je obývací pokoj spojený s kuchyní a pak dva pokojíčky, chce si rodina v budoucnu upravit bydlení i v patře, aby měly všechny tři děti dostatek soukromí.

Dům čerstvě po rekonstrukci zničila povodeň také manželům Šrubařovým. „Zachraňovali jsme opravdu holé životy. Je zázrak, že v domě plném vody nás nezabil třeba plavající nábytek. Třeba v obýváku nám přistály dvě motorky. A po povodni jsme chtěli z domu hlavně co nejdříve dostat bahno. Možná jsme v té chvíli vyhodili i věci, které by se snad daly zachránit, ale jinak to tehdy prostě nešlo. Nezůstalo nám nic. Pořídili jsme si jenom sedačku a nějaké válendy, ať máme na čem spát. A to jsme měli kompletně nově vybavenou kuchyň a nové auto, na kterém jsme najeli akorát čtyři tisíce kilometrů," řekla Radka Šrubařová. Na rozdíl od některých dalších nových obyvatel povodňových domů budou Šrubařovi trávit Vánoce ještě ve svém provizorním bydlení a stěhovat se chtějí teprve zjara, až si domek upraví podle svých představ.

Výstavbu domů pro 44 rodin z Novojičínska inicioval hejtman Palas letos v létě. Projekt přišel na 116 milionů korun a financován byl ze sdružených prostředků poskytnutých ze státního rozpočtu, z krajské pokladny, z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko, ale i od sponzorů a dárců. V Jeseníku nad Odrou se postavilo celkem 15 rodinných domů a jeden bytový dům s osmi bytovými jednotkami, v Kuníně osm rodinných domů a jeden bytový dům se čtyřmi bytovými jednotkami a v Životicích u Nového Jičína devět rodinných domů.

Témata: Povodně
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DNA izolátor? Registr dárců krvetvorných buněk IKEM získal unikátní…

21.05.2018 18:50 Vstup do Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM nebyl nikdy jednodušší a pohodlnější.…

Dobrá zpráva: Středočeská koupaliště mají výbornou vodu

21.05.2018 18:07 Praha - Kvalita vody ve středočeských přírodních koupalištích je před zahájením sezony výborná.…

Cukrovka: Nejnebezpečnější mýty? Ptali jsme se lékařky, upozornila na…

21.05.2018 18:00 ROZHOVOR – Počet diabetiků v populaci strmě stoupá. Loni se s cukrovkou léčilo přes 860 tisíc Čechů…

Křesťanští aktivisté chtěli zarazit "rouhačskou hru", u soudu neuspěli

21.05.2018 16:45 Brno - Křesťanští aktivisté, kteří chtějí zamezit uvedení hry Naše násilí a vaše násilí na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama