Aktivisté Greenpeace obsadili věž dolu, policie zatím nezasáhla

Trojanovice - Policie nezasáhne proti dvanácti lidem, kteří v pondělí ráno obsadili dvě těžební věže v Dole Frenštát. Aktivisté chtějí na věžích zůstat do rána, policie bude na situaci jen dohlížet, řekl agentuře Mediafax policejní mluvčí Petr Gřes.

Diskuse: 0

Aktivisté Greenpeace obsadili věž dolu, policie zatím nezasáhla - anotační foto
reklama

Dvanáct lidí, kteří se hlásí k hnutí Greenpeace, v pondělí ráno vylezlo na jednu z těžebních věží v Dole Frenštát na Novojičínsku.

Cílem aktivistů je podle jejich vlastních slov upozornit na to, že těžba a spalování uhlí neohrožuje jen cennou beskydskou přírodu a kvalitu života a zdraví místních lidí, ale i vzdálenou Arktidu. Na vrcholku věží chtějí rozbít tábor a rozvinout obří transparenty "Nechceme být uhelný skanzen" a "Zachraňte Arktidu!" a Neničme Beskydy!"

Akce je součástí měsíční Arctic Tour 2012, se kterou Greenpeace projelo v posledních dvou týdnech celou zemi. „Ohrožení Arktidy je velmi závažné téma, proto jsme se rozhodli, že se do mezinárodní kampaně za její záchranu aktivně zapojí i česká pobočka Greenpeace,“ vysvětlila tisková mluvčí Greenpeace Lucie Jakešová.

Podle vyjádření Greenpeace nepožaduje okamžité uzavření všech uhelných dolů, ale jejich postupný útlum a nahrazování čistými, obnovitelnými zdroji energie. Zásadně však vystupuje proti otevírání nových dolů ve Frenštátě či rozšiřování těch stávajících například v Horním Jiřetíně či Karviné.

"My jsme před několika měsíci zahájili odpovědnou diskuzi o budoucnosti místního ložiska černého uhlí se všemi, kteří o tématu chtějí mluvit. Ale nemáme v úmyslu diskutovat s lidmi, kteří nemají v pondělí dopoledne na práci nic jiného než lozit po cizím majetku. V našich očích to snižuje jejich důvěryhodnost," řekl mluvčí OKD.

Policie je na místě a s aktivisty je v kontaktu. "My s aktivisty komunikujeme, zatím nebyl důvod proti nim zakročit. Rozhodli jsme se vyčkat třeba i do rána, nechceme riskovat zdraví aktivistů. Za neoprávněné vniknutí do společnosti jim hrozí pokuta až 15 tisíc korun," uvedl policejní mluvčí Petr Gřes.

reklama
Klíčová slova: Greenpeace

Diskuse

Aktivisté Greenpeace obsadili věž dolu, policie zatím nezasáhla

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Produkce masa se v 1. čtvrtletí mírně zvýšila, více bylo i mléka  - anotační foto

Produkce masa se v 1. čtvrtletí mírně zvýšila, více bylo i mléka

02.05.2016 10:09 Praha - V prvním čtvrtletí 2016 bylo vyrobeno 109 577 tun masa (meziročně +0,6 %), z toho hovězího masa 17...

Blok proti islámu končí. Konvička má plán - anotační foto

Blok proti islámu končí. Konvička má plán

02.05.2016 10:08 Praha - Hnutí Blok proti islámu postupně končí. Tvrdí to MF Dnes s tím, že lídr Martin Konvička plánuje...

Mladík přeskakoval vagóny v Brně. Skončil na popáleninovém centru, jeho stav je...

02.05.2016 09:37 Aktualizováno Brno - Mladíkovi (25) se vymstila hra v areálu nákladového nádraží. Při skákání po železničních vagónech ho...

Jožo Ráž varuje: Svět se hroutí, bude válka, Rusko je jistota. Pak se vysmál...

02.05.2016 09:30 Praha - Zpěvák skupiny Elán Jožo Ráž se obává o osud světa. Podle něj současná situace směřuje k válce a je...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Hlasovali byste pro vystoupení České republiky z Evropské unie?

Hlasovalo 4998 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama