Skláři ze Sklo Bohemia mohu žádat o náhradu mzdy

HAVLÍČKŮV BROD - Zhruba 1 200 zaměstnanců zkrachovalého podniku Sklo Bohemia může od středy žádat o náhradu mzdy na detašovaném pracovišti ve Světlé nad Sázavou. Agentuře Mediafax to řekl ředitel Úřadu práce v Havlíčkové Brodě Martin Kouřil.

Přidejte svůj názor

Sklo

Stejně jako na podzim, když se zaměstnanci sklárny evidovali na úřadu práce, i tentokrát na ně budou čekat úředníci v Dělnickém domě. Úřad práce budovu využije od středy do pátku a poté ještě v pondělí.

„Velké návaly by nastat neměly. Na podzim se nám osvědčilo, že jsme pracovní dobu rozdělili podle abecedy. Totéž chceme udělat i nyní. Znamená to, že ve středu dopoledne by měli chodit lidé, jejichž příjmení začíná na písmeno od A do D, odpoledne od E do J a tak dále. Doufáme, že to lidé budou respektovat,“ přiblížil Kouřil.

O abecedním systému se podle jeho slov snažili bývalé zaměstnance sklárny informovat prostřednictvím městského úřadu ve Světlé i obecních úřadu v okolí. Pokud někdo přijde v jinou, než určenou dobu, nemusí se obávat, že by ho úředníci odmítli. „Bude to ale znamenat prodloužení čekání na vyřízení žádosti,“ konstatoval Kouřil. Zároveň upozornil, že bývalí zaměstnanci sklárny mohou žádat o náhradu nevyplacené mzdy i po ukončení činnosti detašovaného pracoviště. „Čas mají do 21. září,“ upřesnil Martin Kouřil. Podle jeho odhadu rozdělí mezi bývalé zaměstnance sklárny kolem 100 milionů korun.

Nárok na nevyplacené mzdy mají díky novele insolvenčního zákona bývalí zaměstnanci holdingu Bohemia Crystalex Trading (BCT) a majetkově spřízněné Porcely Plus, které jsou v insolvenčním řízení od září minulého roku. Mzdy za několik měsíců dluží holding především sklářům ze Sklo Bohemia ve Světlé nad Sázavou, Skláren Bohemia z Poděbrad, Crystalexu z Nového Boru a pracovníkům Karlovarského porcelánu. Stát jim vyplatí náhradu za maximálně tři nevyplacené mzdy. Peníze by měli dostat zhruba měsíc po podání žádosti..

Formuláře potřebné k žádosti dostanou bývalí zaměstnanci na úřadech práce. Mohou si je také stáhnout z webových stránek ministerstva práce a sociálních věcí. Lidé mohou žádat na všech pracovištích úřadu práce v zemi. Je ale pro ně rychlejší a jednodušší, když se obrátí přímo na úřad práce, v jehož regionu měly jednotlivé podniky holdingu svojí základnu. Kupříkladu všechny zaměstnance Crystalexu vyplatí českolipský úřad práce, pracovníky ze Sklo Bohemia zase úřad z Havlíčkova Brodu. Bývalí zaměstnanci holdingu dostanou dohromady odhadem kolem 400 milionů korun.

Bohemia Crystalex Trading a majetkově spřízněná Porcela Plus ještě loni na podzim zaměstnávaly zhruba 7 000 lidí, dnes je to pětina. Provoz stále běží ve Sklárně Kavalier v Sázavě a obnovuje se provoz v porcelánkách Karlovarského porcelánu a Concordie. Od podzimu by měly začít vyrábět i Sklo a Sklárny Bohemia a zřejmě i Crystalex. První dvě firmy již nového majitele mají, u Crystalexu mohou zájemci podat nabídku do poloviny srpna.

Provoz detašovaného pracoviště ve Světlé nad Sázavou

  

datum  čas  počáteční písmeno žadatelů (přijmení)
středa 22:7 8:00 - 12:00  A - D
  12:00 - 17:00  E - J
čtvrtek 23.7. 8:00 - 12:00 I -K
  12:00 - 15:00 L - M
pátek 24.7. 8:00 - 12:00 N -P
  12:00 - 15:00 R
pondělí 27.7. 8:00 - 12:00 S
  12:00 - 17:00 T- Z

 

Témata: Sklárny Bohemia
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dalík musí do věznice nastoupit nejpozději 6. listopadu

24.10.2017 09:24 Praha - Lobbista Marek Dalík by měl nastoupit do vězení nejpozději 6. listopadu. Má si odpykat…

Veterináři kontrolovali prodejny kebabu, v každé čtvrté zjistili pochybení

23.10.2017 18:24 Praha – Asi v každém čtvrtém provozu na výrobu, skladování nebo prodeje kebabu, který veterináři…

Partnerku zbičoval, pak musela stát nahá v řece. Soud potvrdil muži trest…

23.10.2017 14:01 Brno - Patrik Přívara z Jihlavy, který si má odpykat osm let ve vězení za dlouhodobé týrání…

Na soše Masaryka v Brně je po volbách dečka s nápisem Padnu

23.10.2017 12:28 Aktualizováno Brno - Na soše prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka se v Brně po sněmovních…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama