Skláři ze Sklo Bohemia mohu žádat o náhradu mzdy

HAVLÍČKŮV BROD - Zhruba 1 200 zaměstnanců zkrachovalého podniku Sklo Bohemia může od středy žádat o náhradu mzdy na detašovaném pracovišti ve Světlé nad Sázavou. Agentuře Mediafax to řekl ředitel Úřadu práce v Havlíčkové Brodě Martin Kouřil.

Přidejte svůj názor

Sklo

Stejně jako na podzim, když se zaměstnanci sklárny evidovali na úřadu práce, i tentokrát na ně budou čekat úředníci v Dělnickém domě. Úřad práce budovu využije od středy do pátku a poté ještě v pondělí.

„Velké návaly by nastat neměly. Na podzim se nám osvědčilo, že jsme pracovní dobu rozdělili podle abecedy. Totéž chceme udělat i nyní. Znamená to, že ve středu dopoledne by měli chodit lidé, jejichž příjmení začíná na písmeno od A do D, odpoledne od E do J a tak dále. Doufáme, že to lidé budou respektovat,“ přiblížil Kouřil.

O abecedním systému se podle jeho slov snažili bývalé zaměstnance sklárny informovat prostřednictvím městského úřadu ve Světlé i obecních úřadu v okolí. Pokud někdo přijde v jinou, než určenou dobu, nemusí se obávat, že by ho úředníci odmítli. „Bude to ale znamenat prodloužení čekání na vyřízení žádosti,“ konstatoval Kouřil. Zároveň upozornil, že bývalí zaměstnanci sklárny mohou žádat o náhradu nevyplacené mzdy i po ukončení činnosti detašovaného pracoviště. „Čas mají do 21. září,“ upřesnil Martin Kouřil. Podle jeho odhadu rozdělí mezi bývalé zaměstnance sklárny kolem 100 milionů korun.

Nárok na nevyplacené mzdy mají díky novele insolvenčního zákona bývalí zaměstnanci holdingu Bohemia Crystalex Trading (BCT) a majetkově spřízněné Porcely Plus, které jsou v insolvenčním řízení od září minulého roku. Mzdy za několik měsíců dluží holding především sklářům ze Sklo Bohemia ve Světlé nad Sázavou, Skláren Bohemia z Poděbrad, Crystalexu z Nového Boru a pracovníkům Karlovarského porcelánu. Stát jim vyplatí náhradu za maximálně tři nevyplacené mzdy. Peníze by měli dostat zhruba měsíc po podání žádosti..

Formuláře potřebné k žádosti dostanou bývalí zaměstnanci na úřadech práce. Mohou si je také stáhnout z webových stránek ministerstva práce a sociálních věcí. Lidé mohou žádat na všech pracovištích úřadu práce v zemi. Je ale pro ně rychlejší a jednodušší, když se obrátí přímo na úřad práce, v jehož regionu měly jednotlivé podniky holdingu svojí základnu. Kupříkladu všechny zaměstnance Crystalexu vyplatí českolipský úřad práce, pracovníky ze Sklo Bohemia zase úřad z Havlíčkova Brodu. Bývalí zaměstnanci holdingu dostanou dohromady odhadem kolem 400 milionů korun.

Bohemia Crystalex Trading a majetkově spřízněná Porcela Plus ještě loni na podzim zaměstnávaly zhruba 7 000 lidí, dnes je to pětina. Provoz stále běží ve Sklárně Kavalier v Sázavě a obnovuje se provoz v porcelánkách Karlovarského porcelánu a Concordie. Od podzimu by měly začít vyrábět i Sklo a Sklárny Bohemia a zřejmě i Crystalex. První dvě firmy již nového majitele mají, u Crystalexu mohou zájemci podat nabídku do poloviny srpna.

Provoz detašovaného pracoviště ve Světlé nad Sázavou

  

datum  čas  počáteční písmeno žadatelů (přijmení)
středa 22:7 8:00 - 12:00  A - D
  12:00 - 17:00  E - J
čtvrtek 23.7. 8:00 - 12:00 I -K
  12:00 - 15:00 L - M
pátek 24.7. 8:00 - 12:00 N -P
  12:00 - 15:00 R
pondělí 27.7. 8:00 - 12:00 S
  12:00 - 17:00 T- Z

 

Témata: Sklárny Bohemia
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Český senior dostal v Hongkongu 27 let vězení

23.01.2018 10:19 Praha - Český občan dostal v Hongkongu 27 let vězení za pašování drog. Rozsudek nad téměř 70letých…

Po 13leté dívce z Chomutovska se slehla zem, nepomohly ani tipy od…

23.01.2018 10:11 Chomutov - Alice Jelínková (13) z Chomutovska je nezvěstná od pátku, k nalezení školačky nevedly…

Kauza gurua Járy opět u soudu. Dívky "odháčkovával" sexuálním aktem

23.01.2018 10:01 Zlín - U Krajského soud ve Zlíně začal opakovaný proces s Jaroslave Dobešem (alias guru Jára) a…

Údajný hacker Nikulin neuspěl s ústavní stížností, zůstane ve vazbě

23.01.2018 09:30 Brno - Jevgenij Nikulin neuspěl s stížností proti vazbě. Ústavní soud ji označil dílem za opožděnou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama