Nemocí z povolání jsou nejvíce ohroženi strojírenští dělníci a zdravotní sestry

PRAHA - Nemocí z povolání jsou nejvíce ohroženi strojírenští dělníci a zdravotní sestry, z krajů pak největší počet takových nemocí hlásí severní Morava a Slezsko. Vyplývá to ze statistik nemocí z povolání hlášených v letech 2006 - 2008, které zveřejnil Ústav zdravotnických informací.

Přidejte svůj názor

V roce 2008 lékaři diagnostikovali celkem 1 403 profesionálních onemocnění, z toho 1 327 případů se týkalo nemocí z povolání a 76 případů ohrožení nemocí z povolání. Všechny nahlášené případy se týkaly 1115 osob, více než jedno onemocnění si z práce odneslo 228 lidí. Dva lidé prací získali hned šest nemocí z povolání.

Nejvyšší výskyt onemocnění, 61,5 případu na 100 tisíc lidí, hlásil v roce 2008 Moravskoslezský kraj, nejméně ničí zaměstnání život lidem v Praze.

Více než polovina hlášených případů (55 procent) se týká mužů. Od roku 2006 se počet nemocí zvýšil o 15 procent, tento nárůst se ale dotýká z větší části žen. Zatímco u mužů přibyly v přepočtu na 100 lidí dva nové případy, u žen to bylo pět.

Nejvíce přibylo nemocí z povolání způsobených fyzikálními faktory, od roku 2006 se jedná o nárůst o 213 případů. Jednalo se přitom zejména o nemoci z dlouhodobého nadměrného jednostranného zatížení, postihující šlachy, úpony, svaly, klouby a periferní nervy. Významněji se projevil nárůst také u nemocí cév rukou při práci s vibrujícími nástroji.

Ve srovnání s rokem 2007 se zvýšil i počet případů kožních nemocí z povolání, a to 19 procent. Šlo zejména o dermatózy z plastických hmot a ostatních organických chemikálií, celkově byly nejčastější příčinou kožních nemocí ropné výrobky. Vzrostl také počet nákaz svrabem, naopak poklesl počet nemocných astmatem a alergických onemocnění dýchacích cest, kterými lidé onemocněli kvůli zaměstnání.

Z hlediska pohlaví muži vykazují vyšší podíl nemocí způsobených fyzikálními faktory a onemocněními dýchacích cest, ženy naopak vyšší podíl kožních, přenosných a parazitárních nemocí.

Věková statistika ukazuje, že více než pětina všech případů byla hlášena u pacientů ve věku 50 až 54 let, mezi 40. a 59. rokem věku se vyskytuje přes polovinu všech případů nemocí z povolání.

U nemocí způsobených fyzikálními faktory dosáhla průměrná délka vystavení se rizikovým faktorům (expozice) necelých 13 let, u kožních onemocnění se průměrná délka pohybovala okolo čtyř let. Nejdelší expozici pak mají nemoci dýchacích cest, a to přes 15 let.

Nejvíce chorob z povolání (téměř 58 procent) vzniklo v roce 2008 ve zpracovatelském průmyslu, nejčastěji šlo o nemoci periferních nervů, šlach a svalů. Většina takto postižených pacientů byli muži a pracovali v profesích strojírenští dělníci, kovodělníci nebo montážní dělníci. Jejich průměrný věk činil 48 let a průměrná délka expozice byla 12 let.

Na druhém stupínku v profesích, v nichž zaměstnance nejčastěji postihnou choroby, je obor zdravotní sestra, pečovatel a ošetřovatel. Jejich parazitární a infekční onemocnění představovala 15 procent všech případů. Choroby v tomto sektoru postihly loni zejména ženy (z 85 procent), jejich průměrný věk činil 39 let a délka expozice průměrně šest let.

Více než jednou desetinou se na nemocích z povolání loni podílelo také dobývání a těžba uhlí i jiných surovin. Zde dominují onemocnění dýchací soustavy. V naprosté většině případů se jednalo o horníky v uhelných dolech s průměrným věkem 53 let a dobou expozice 19 let.

Témata: zaměstnání
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Vatikánu byly vyzdviženy ostatky kardinála Berana, poputují do ČR

19.04.2018 19:57 Aktualizováno Vatikán - Z baziliky sv. Petra ve Vatikánu byly dnes vyzdviženy ostatky kardinála Josefa Berana. V…

Tragédie na Kladensku: Na muže spadlo auto, které opravoval. Na místě…

19.04.2018 19:20 Kladno - Ve Svinařově na Kladensku dnes odpoledne auto spadlo na muže, který ho opravoval, a…

Rouhačská divadelní hra v Brně? Spor se dál vyostřuje

19.04.2018 17:27 Brno - Biskupové se distancovali od představení Naše násilí a vaše násilí, které je na programu…

Rodina knihovnice zabité schizofrenikem stáhla žalobu

19.04.2018 17:01 Horní Bříza - Rodina osmadvacetileté knihovnice, kterou v roce 2015 v knihovně v Horní Bříze na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama