Minorité prohráli soudní spor o knihu, zabavili ji komunisté během Akce K

Brno - Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost řádu minoritů ve sporu s Jihočeskou vědeckou knihovnou v Českých Budějovicích. Minorité se neúspěšně domáhali vrácení mnoha stovek starých knih zabavených v roce 1950 při Akci K, nezákonné likvidaci klášterů a mužských řeholních řádů, která se odehrála v komunistickém Československu v dubnu 1950. ČTK to zjistila z usnesení v soudní databázi.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Podle pravomocného verdiktu jihočeských soudů nelze knihy odvezené z českokrumlovského kláštera s dostatečnou jistotou identifikovat, proto nebylo možné nároku minoritů na jejich vrácení vyhovět. Dovolání řádu odmítl loni Nejvyšší soud.

Minorité v ústavní stížnosti poukazovali například na to, že nedostali dostatečnou lhůtu k označení konkrétních knih a že evidenční nedostatky na straně knihovny, respektive státu, nelze přičítat k tíži řádu. Minorité nesouhlasili ani s tvrzením Nejvyššího soudu, že nedostatečně vymezili důvody dovolání, což se stalo důvodem k jeho odmítnutí.

Podle ústavních soudců ale Nejvyšší soud postupoval správně, když se dovoláním vůbec věcně nezabýval. Minorité totiž podle ÚS výslovně neuvedli žádnou otázku hmotného nebo procesního práva, kterou dosud justice neřešila nebo která by měla být řešena jinak.

ÚS ve stručném usnesení také konstatoval, že jihočeské soudy se případem pečlivě zabývaly a jejich rozhodnutí jsou řádně odůvodněná. Vzhledem k tomu, že neexistuje seznam knih odebraných při Akci K, nelze svazky vydat.

"Navíc nelze přehlédnout, že se Česká republika finančně vyrovnala s Církví římskokatolickou, aby zmírnila následky některých majetkových křivd spáchaných komunistickým režimem, přičemž stěžovatelka (Provincie Řádu minoritů v ČR) byla do církevních restitucí zahrnuta," stojí v usnesení, které připravoval soudce zpravodaj Jaromír Jirsa.

"Je nepochybné, že klášter byl při akci K přepaden, ale není zřejmé, které věci byly z něho odvezeny. Neexistuje k tomuto datu seznam. Řád měl v knihovně nepořádek, poslední katalog jeho knih je z roku 1829. Z některých svazků zbyly k dubnu 1950 jen hřbety okousané od myší," uvedl loni podle Mladé fronty Dnes předseda odvolacího senátu Krajského soudu v Českách Budějovicích František Kolář. Minorité rozsudek označili za novou křivdu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ŽIVĚ: Smuteční procesí doprovází ostatky kardinála Berana do katedrály

21.04.2018 11:30 Aktualizováno Praha - Zástupci církve a stovky věřících dnes v katedrále svatého Víta, Václava a Vojtěcha na…

Letadlo z Vatikánu přivezlo ostatky kardinála Berana

20.04.2018 19:46 Praha - Za zvuků kostelních zvonů přistál dnes v 18:00 v Praze vojenský speciál s ostatky kardinála…

Ať uhradí škodu 5,7 miliardy, požaduje žalobce za nepřesný posudek k OKD

20.04.2018 15:47 Aktualizováno Ostrava - Za zpracování nepřesného posudku vedoucího k nevýhodné privatizaci těžebního podniku OKD…

Pulpán sexuálně zaútočil přes internet na 160 dívek. Soud vynesl trest

20.04.2018 14:51 Aktualizováno Ústí nad Labem - Ústecký krajský soud dnes poslal Jaroslava Pulpána za sexuální útoky na dívky přes…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama