Sklep domu v Říčanech ukrýval poklad, schovávali ho před Žižkou

Říčany (u Prahy) - Ve sklepní chodbě jednoho z domů na říčanském náměstí byly ukryty středověké mince. Majitelé domu poklad objevili v 90. letech a letos v březnu ho předali muzeu k odbornému zpracování, které potrvá několik měsíců.

Přidejte svůj názor

Jan Žižka z Trocnova

V keramické nádobě s pokličkou bylo 348 stříbrných mincí. "Nález výrazně přispěje k poznání nejstarších dějin města Říčany," uvedl v tiskové zprávě to dnes uvedl historik Oblastního muzea Praha-východ Martin Hůrka. Mince se stanou součástí archeologické sbírky muzea. Pokud se potvrdí, že jde o groše z přelomu 14. a 15. století, bude podle muzea možné hledat vztah pokladu s obdobím husitských válek v letech 1419 až 1434, které vypukly po smrti Václava IV. Říčanský hrad roku 1420 několik dní dobývala Žižkova vojska.

Odborníci dosud stanovili téměř 40 grošů Václava IV., k nimž přibyly čtyři groše jeho otce Karla IV. Jiný typ mincí než pražské groše dosud identifikován nebyl. "Pro ztotožnění většiny mincí s obdobím vlády Václava IV. (1378-1419) hovoří i špatný stav ražby většiny kusů, který je pro dané období typický," uvedl Hůrka. Ražba je často nedoražená nebo excentrická.

Gotický sklep, v němž byly mince nalezeny, má podobu pozvolna klesající chodby s valenou klenbou postavenou z místní břidlice. Ze stejného kamene byl postaven i 300 metrů vzdálený říčanský hrad. Sklep je podle muzea v Říčanech nejstarší a není vyloučeno, že jeho vznik sahá až k počátkům města kolem přelomu 13. a 14. století.

Martin Škába z rodiny nálezce objev připisuje svému otci a jeho zálibě v budování nových a čištění starých sklepů pod říčanským domem. 

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Soud potvrdil mladíkovi trest za vraždu bratra. Nejdřív ho dusil, pak…

26.04.2018 14:30 Olomouc - Olomoucký vrchní soud dnes potvrdil trest 17,5 roku odnětí svobody mladíkovi za vraždu…

Rath prohrál soud: Žalobce Jirát se mu nemusí omlouvat, potvrdila justice

26.04.2018 13:50 Aktualizováno Praha - Státní zástupce Petr Jirát se jako soukromá osoba nemusí omlouvat bývalému středočeskému…

Smrtící výbuch v kralupské chemičce: Oběti byly na střeše nádrže

26.04.2018 12:52 Praha - Oběti březnové tragédie v areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou nebyly uvnitř tankovací…

Za surovou bitku v Praze byli tři Nizozemci vyhoštěni, dva skončili ve…

26.04.2018 12:47 Aktualizováno Praha - Třem Nizozemcům obviněným z výtržnictví kvůli sobotnímu napadení číšníka v centru Prahy…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama