O Rathovi je dávno rozhodnuto? Stíhají ho za politické postoje, tvrdí obhájci

Praha - Roman Jelínek a Adam Černý, obhájci Davida Ratha, dnes přednesli závěrečnou řeč. Bývalý středočeský hejtman je podle nich stíhán v korupční kauze kvůli svým politickým postojům. Pro odsouzení bývalého vrcholného politika prý nejsou důkazy, a proto by měl být zproštěn obžaloby.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

David Rath, bývalý středočeský hejtman

Jelínek dnes dokončil svojí zhruba pětihodinovou závěrečnou řeč, ve které uvedl, že Rath nepřijímal úplatky a neprokázalo se, že by věděl o manipulování tendrů. Podle něj obžaloba neprokázala, ke komu měly úplatky směřovat a jejich předávání pouze dovozuje, jelikož nebyly nasazeny odposlechy v místech, kde se to mělo stát. "Vina obviněných je dovozována z nepřímých důkazů, které netvoří ucelenou soustavu," podotkl Jelínek.

Advokát zopakoval námitky, které se týkají průběhu trestního řízení. Míní například, že o kauze rozhodovali žalobci a soudy, kterým to nepříslušelo. Pořízené odposlechy považuje za nezákonně pořízené důkazy. Podle Černého je Rathova kauza nespravedlivým procesem, ke kterému vedly politické postoje tehdejšího významného opozičního poslance a úspěšného hejtmana.

Řízení s Rathem podle jeho právníků dlouhodobě ovlivňují vrcholní politici země, kteří se ke kauze od jejího vypuknutí v roce 2012 vyjadřují. Jmenovali například prezidenta Miloše Zemana, který Ratha označil za zloděje. Právníci argumentují tím, že zakázky popsané v obžalobě se uskutečnily podle zákona a nevznikla při nich nikomu škoda.

Jelínek upozornil, že případný zprošťující rozsudek může způsobit miliardové škody, jelikož by se mohli obžalovaní a firmy uvedené v obžalobě domáhat vysokého odškodnění od státu. Propadla by se také důvěra v policii a justici. "Podle mého názoru o vině Davida Ratha rozhodla skupina policistů a státních zástupců, kteří vedli trestní řízení mimo mantinely trestního řádu," řekl Jelínek. Dodal, že o vině je podle něj jasno od konce roku 2011, kdy padlo trestní oznámení, které celou kauzu rozjelo.

Krajský soud v Praze nejprve v roce 2015 uložil Rathovi 8,5 roku vězení a přísné tresty vyměřil i většině dalších obžalovaných.

Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Soud potvrdil mladíkovi trest za vraždu bratra. Nejdřív ho dusil, pak…

26.04.2018 14:30 Olomouc - Olomoucký vrchní soud dnes potvrdil trest 17,5 roku odnětí svobody mladíkovi za vraždu…

Rath prohrál soud: Žalobce Jirát se mu nemusí omlouvat, potvrdila justice

26.04.2018 13:50 Aktualizováno Praha - Státní zástupce Petr Jirát se jako soukromá osoba nemusí omlouvat bývalému středočeskému…

Smrtící výbuch v kralupské chemičce: Oběti byly na střeše nádrže

26.04.2018 12:52 Praha - Oběti březnové tragédie v areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou nebyly uvnitř tankovací…

Za surovou bitku v Praze byli tři Nizozemci vyhoštěni, dva skončili ve…

26.04.2018 12:47 Aktualizováno Praha - Třem Nizozemcům obviněným z výtržnictví kvůli sobotnímu napadení číšníka v centru Prahy…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama