Diletant, který vyhlásil socialismus. Před 50 lety abdikoval prezident Novotný

Praha - Antonín Novotný byl třetím komunistickým prezidentem. Z jeho popudu byla v roce 1960 přijata ústava měnící název státu na Československá socialistická republika. Novotný umožnil proces liberalizace v kulturní i ekonomické sféře, která předznamenala takzvané pražské jaro 1968. Pod tlakem kritiky 22. března 1968, abdikoval.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Komunismus

Novotný vstoupil do KSČ záhy po jejím vzniku v roce 1921. Za druhé světové války byl vězněn v koncentračním táboře Mauthausen. Krátce po válce se stal členem ÚV KSČ a od roku 1953, po smrti Klementa Gottwalda, jeho prvním tajemníkem, tedy nejvyšším šéfem.

Měl podíl na nezákonnostech a zvůli 50. let, zejména na likvidaci takzvaného protistátního spikleneckého centra v čele s Rudolfem Slánským. Podle pozdějšího vyjádření tehdejšího ministra vnitra Rudolfa Baráka "Novotný procesům přímo fandil".

Za Novotného byla v roce 1960 přijata ústava vyhlašující socialismus. Vzápětí se země začala potýkat s ekonomickými problémy způsobenými komunistickým hospodařením.

"Jeho činy se vyznačovaly zvláštní směsicí politického diletantismu a pragmatismu," napsal o Novotném historik Petr Čornej. "V období Pražského jara 1968 i v pozdějších letech husákovské normalizace byl Novotný prezentován jako personifikace všech chyb a omylů, nezákonností a zvůle padesátých a první poloviny šedesátých let," uvedl Vladimír Kadlec v knize Podivné konce našich prezidentů.

Novotný zemřel na infarkt 28. ledna 1975 a jeho pohřeb zůstal takřka bez povšimnutí.

Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Letadlo z Vatikánu přivezlo ostatky kardinála Berana

20.04.2018 19:46 Praha - Za zvuků kostelních zvonů přistál dnes v 18:00 v Praze vojenský speciál s ostatky kardinála…

Ať uhradí škodu 5,7 miliardy, požaduje žalobce za nepřesný posudek k OKD

20.04.2018 15:47 Aktualizováno Ostrava - Za zpracování nepřesného posudku vedoucího k nevýhodné privatizaci těžebního podniku OKD…

Pulpán sexuálně zaútočil přes internet na 160 dívek. Soud vynesl trest

20.04.2018 14:51 Aktualizováno Ústí nad Labem - Ústecký krajský soud dnes poslal Jaroslava Pulpána za sexuální útoky na dívky přes…

Drábkův exnáměstek je vinen v kauze OKsystem, soud mu trest neuložil

20.04.2018 14:34 Aktualizováno Praha - Soud dnes i napotřetí uznal bývalého prvního náměstka ministerstva práce Vladimíra Šišku…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama