Prostějov by mohl mít první stolpersteiny, kameny zmizelých obětí holokaustu

Prostějov - Prostějov uvažuje o umístění prvních kamenů zmizelých, které v Česku a řadě dalších zemí připomínají oběti holokaustu. Takzvané stolpersteiny je třeba objednat přímo u výrobce v Německu, v Prostějově by mohly být umístěny příští rok.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Stolpersteine

Stolpersteine je dlažební kostka o velikosti deset krát deset centimetrů s údaji o oběti vyrytými do mosazné tabulky na jejím povrchu. Kostky jsou zapracovány do dlažby chodníků obvykle před domem, v němž lidé bydleli před nástupem do transportu.

Například v Olomouci je již přes 200 kamenů zmizelých, jsou také v Třebíči, Kroměříži, Plzni či Praze. Po celé Evropě je jich několik desítek tisíc.

V Prostějově, kde žila ještě před druhou světovou válkou početná židovská komunita, nenaleznete zatím takový kámen ani jeden, je uvedeno v dnes zveřejněné zprávě na webových stránkách spolku Hanácký Jeruzalém.

"Přihlásili se však první zájemci, jeden z nich je z našeho města. Ten by rád umístil na vlastní náklady první Stolperstein. Podali jsme proto na prostějovskou radnici žádost o umístění kamenů, čekáme v tuto chvíli na vyjádření," uvedl předseda spolku Michal Šmucr. 

Podle spolku bylo těžké určit, komu budou první kameny věnovány. Vybrána byla nakonec nejmladší obyvatelka domu, čtyřletá Ruth Brennerová, která byla zavražděna v Malém Trostinci v roce 1942 společně se svými dvěma sestrami a matkou.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Letadlo z Vatikánu přivezlo ostatky kardinála Berana

20.04.2018 19:46 Praha - Za zvuků kostelních zvonů přistál dnes v 18:00 v Praze vojenský speciál s ostatky kardinála…

Ať uhradí škodu 5,7 miliardy, požaduje žalobce za nepřesný posudek k OKD

20.04.2018 15:47 Aktualizováno Ostrava - Za zpracování nepřesného posudku vedoucího k nevýhodné privatizaci těžebního podniku OKD…

Pulpán sexuálně zaútočil přes internet na 160 dívek. Soud vynesl trest

20.04.2018 14:51 Aktualizováno Ústí nad Labem - Ústecký krajský soud dnes poslal Jaroslava Pulpána za sexuální útoky na dívky přes…

Drábkův exnáměstek je vinen v kauze OKsystem, soud mu trest neuložil

20.04.2018 14:34 Aktualizováno Praha - Soud dnes i napotřetí uznal bývalého prvního náměstka ministerstva práce Vladimíra Šišku…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama