Vrchní soud snížil studentovi trest za škrcení soka

Olomouc - Student práv Martin Smékal, který škrtil v olomoucké části Droždín mladíka kabelem od počítače kvůli dívce, odešel od soudu s nižším trestem. Původně dostal 10,5 roku vězení, pak pět let a dnes mu olomoucký vrchní soud tento trest snížil o rok.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Věznice, ilustrační fotografie

Muž (24) svou oběť (17) podle rozsudku škrtil až do bezvědomí. Důvodem útoku byla snaha donutit jej, aby ukončil svůj vztah s dívkou, která se Smékalovi líbila.

Proti rozsudku olomouckého krajského soudu se odvolal obžalovaný i státní zástupce, který naopak žádal přísnější trest. Za vydírání Smékalovi hrozilo dva až osm let, žalobce požadoval šestiletý trest. "Odvolání státního zástupce jsme jako nedůvodné zamítli a naopak jsme z podnětu odvolání obžalovaného rozsudek soudu prvního stupně ve výroku o trestu zrušili a nově jsme obžalovanému uložili trest odnětí svobody ve výměře čtyř let se zařazením do věznice s ostrahou. Původně uložený pětiletý trest by byl podle nás nepřiměřeně přísný," uvedl mluvčí soudu Stanislav Cik.

Muž byl původně odsouzen za pokus vraždy a vydírání na 10,5 roku, případ však vrátil zpět Ústavní soud. Podle něj nešlo o pokus vraždy. Smékal mohl těžko vědět, že krátkým škrcením nižší až střední intenzitou může způsobit smrt skrze takzvanou reflektorickou zástavu srdce. Pro laika jde o neznámý pojem, uvedl Ústavní soud. Jeho právním názorem se poté musel řídit krajský i odvolací soud.

Vysokoškolský student na svého soka zaútočil v červnu 2015. Nejprve mu vyhrožoval, že když dívku nenechá, zabije ho. Mladík s tím nesouhlasil, Smékal jej povalil na záda, klekl na něj a kabel mu obtočil kolem krku. Škrtil jej tak dlouho, dokud neupadl do bezvědomí. "Držel jsem ho deset 15 sekund, když začal modrat, uvědomil jsem si, co dělám, a pustil jsem to," řekl policistům Smékal. Vypověděl, že po útoku zpanikařil a odešel, co se stalo, si prý uvědomil až doma. Na místo se chtěl vrátit, ale nedokázal to, nakonec si pro něj přišli policisté.

Smékal se k napadení doznal, tvrdil však, že mladíka škrtil kabelem, který našel, čemuž soud nevěřil. Samotný kabel naopak již krajský soud vyhodnotil jako zbraň a jeho útok označil za zavrženíhodný a nebezpečný.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve věku 99 let zemřel válečný hrdina a politický vězeň Josef Holec

24.03.2018 11:05 Šumperk - Ve věku 99 let zemřel minulý týden válečný hrdina a bývalý politický vězeň Josef Holec,…

Češi se v noci vyspí méně, začne platit letní čas

24.03.2018 08:21 Praha - V noci na neděli začne platit letní čas. Ve 02:00 si lidé musejí posunout hodinky o 60…

Polovina Čechů hodnotí ekonomickou situaci země i životné úroveň pozitivně

23.03.2018 19:11 Praha - Životní úroveň své domácnosti považuje za dobrou více než polovina Čechů. Ekonomickou…

Server Foreign Policy opravil svůj komentář o Česku, zmírnil kritiku CSG…

23.03.2018 18:16 Washington/Praha - Americký magazín Foreign Policy podstatně zmírnil své kritické informace o…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama