Policie obvinila soudkyni z Liberce kvůli nezákonné vazbě

Liberec - Liberecká soudkyně Lenka Zhoufová čelí obvinění z nezákonného držení zadrženého muže ve vazbě. O prodloužení vazby údajně rozhodla až po zákonném termínu a dokument antedatovala.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto

Zhoufová podle policie v roce 2016 o den propásla termín prodloužení vazby drogového dealera, na což soudkyni upozornila advokátka zadrženého. Podle zákona tak měl být muž propuštěn, ale soudkyně vazbu přesto prodloužila a rozhodnutí antedatovala. Zadržený tak strávil osm dní ve vazbě nezákonně.

Zhoufová byla koncem února obviněna ze zneužití pravomoci a zbavení osobní svobody, potvrdil serveru irozhlas.cz dozorující žalobce Lukáš Borovička z litoměřického státního zastupitelství.

Chybou soudkyně se již loni zabýval kárný senát Nejvyššího správního soudu, který potrestal Zhoufovou snížením platu o 25 procent na jeden rok. Senát zvolil mírnější trest, protože soudkyně byla do té doby bezúhonná a v justici teprve začínala.

Předsedkyně Okresního soudu v Liberci Ivana Šoljaková loni v souvislosti s kauzou řekla, že je soud přetížen. Velká část soudců v minulých letech navíc přešla ke krajskému soudu a nově příchozím začínajícím soudcům chybí zkušenosti.

Nezákonná vazba zmíněného dealera zřejmě není jediným pochybením Zhoufové. Krajský soud přezkoumává případ, kdy na podzim nechala dalšího muže několik dní nezákonně ve vazbě.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kauza Rath: K odsouzení Kottových nejsou důkazy, řekl advokát a sepsul…

21.03.2018 15:33 Praha - U Krajského soudu v Praze měl dnes záverečnou řeč také Tomáš Sokol, který obhajuje Kateřinu…

Muž postřelený v Brně je ve velmi kritickém stavu

21.03.2018 14:22 Aktualizováno Brno - Muž, kterého v Brně-Žabovřeskách v úterý postřelil jiný, bojuje o život v nemocnici. Jeho…

O Rathovi je dávno rozhodnuto? Stíhají ho za politické postoje, tvrdí…

21.03.2018 13:35 Praha - Roman Jelínek a Adam Černý, obhájci Davida Ratha, dnes přednesli závěrečnou řeč. Bývalý…

Matka zavraždila novorozence, aby nepřišla o přítele. Soud jí potvrdil…

21.03.2018 12:28 Olomouc - Žena (21) z Frýdlantu nad Ostravicí si odpyká 15 let vězení za vraždu novorozence. Trest…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama