Krev na rukách. Happening před sídlem KSČM připomněl zločiny komunismu

Praha - Dnešní happening před pražským sídlem KSČM v ulici Politických vězňů zahájil připomínku 70. výročí počátku komunistické diktatury. Přibližně dvě desítky aktivistů umístily u vchodu do budovy umyvadlo s čistou vodou. Pak se obraceli na přicházející soudruhy s dotazem, zda mají umyté ruce.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

KSČM

Akce s názvem Krev na rukách se obešla bez incidentů. "Happeningem jsme chtěli upozornit na to, že se během komunistické totalitní diktatury staly zločiny, jejichž počátek v únoru 1948 si nyní připomínáme. Ty zločiny nebyly potrestány a krev, která nejde umýt, zůstala symbolicky na rukách," řekl Petr Marek, zástupce iniciativy Bez komunistů.cz.

Podle Marka stále nebyla nastolena spravedlnost pro tisíce obětí komunismu v bývalém Československu. Byli to jak letci bojující za druhé světové války v britské RAF, tak nevinné oběti v podobě malých dětí, řekl. Zástupci Bez komunistů.cz se dlouhodobě věnují tématu dětí, které zemřely matkám vězněným komunisty.

"Usilujeme o to, aby celá otázka byla prozkoumána. Společnost, kde není nastolena spravedlnost, se pak vyvíjí pokřivená, hodnoty jsou zrelativizovány a to je i vysvětlení pro naše mnohé dnešní problémy," uvedl Marek.

Připomínkové akce pokračují v sobotu odpoledne shromážděním na Staroměstském náměstí v Praze. Pak bude následovat pochod ze Staroměstského náměstí na Národní třídu. Symbolicky povede od balkónu paláce Kinských, z něhož v únoru 1948 řečnil Klement Gottwald, na místo studentské demonstrace na Národní třídě v listopadu 1989.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Gorila Kijivu oslaví 25. narozeniny. Zoo Praha pro ni nachystala dárek

17.03.2018 09:20 Praha - Pražská zoo v neděli oslaví 25. narozeniny gorilí samice Kijivu. Přivedla na svět čtyři…

Na vyšetřování útoku na Skripala se podílí i experti z centra ve Vyškově

15.03.2018 21:14 Praha - Na zjišťování toho, kdo a čím útočil ve Velké Británii na bývalého ruského agenta v…

Pravda vítězí? Studenti po celém Česku brání ústavu proti Zemanovi

15.03.2018 18:42 Aktualizováno Praha/Olomouc/Brno/Pardubice/Plzeň - V Česku začala v poledne stávka studentů na obranu ústavních…

Soudce Elischer skončil ve vazbě. Jeho kauza je závažná, hrozí mu 12 let

15.03.2018 16:44 Praha - Soud dnes uvalil vazbu na soudce Ivana Elischera. Panuje důvodná obava, že by mohl působit…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama