Berete léky, které zmírňují chřipku? Můžete na to těžce doplatit

Praha - Hygienici vyhlásili chřipkovou epidemii v Česku na začátku února, v pátek bylo nemocných asi 1890 na 100.000 obyvatel. Přecházení této nemoci ji může prodloužit až na 14 dní nebo vést k zánětům dutin nebo vleklému kašli. Nejlepší léčba je alespoň třídenní klidový režim a dostatek tekutin.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

zdraví

Lékařka a homeopatka Magdaléna Záchová nedoporučuje ani léky, které potlačí příznaky a nemocný může dál chodit do práce. "Nemocnému se uleví, ale dál je nosičem viru a šíří ho mezi lidi, což je z epidemiologického hlediska špatně," řekla Záchová. Potlačené příznaky pak podle ní trvají až dva týdny. "Tělu se musí dát šance, aby odpočívalo. Alespoň tři dny," dodala.

Nutné není podle Záchové ani snižovat horečku léky, pokud nepřesáhne 38,5 stupně Celsia. Nedoporučuje ani kapky na rýmu, které zastaví eliminaci viru z organismu. Upozornila, že proti chřipce nepomáhají antibiotika, která léčí jen bakteriální nemoci.

Od běžné virózy či nachlazení se chřipka liší rychlým nástupem, bolestí kloubů a tělesnou teplotou nad 38 stupňů Celsia. Nejúčinnější prevencí je vyhnout se kontaktu s nemocnými a pravidelné mytí rukou mýdlem, například po cestování hromadnou dopravou.

V letošní chřipkové sezoně je evidováno 100 závažných případů, které si vyžádaly hospitalizaci, a 16 úmrtí. Většina se týká lidí starších 60 let. Řada nemocnic nebo domovů důchodců proto zakázala návštěvy.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rázné opatření proti moru: Přes sto prasat na Zlínsku musí na porážku

22.02.2018 15:46 Zlín - Státní veterinární správy (SVS) dnes rozhodla, že chovatelé v zamořené oblasti africkým…

Tisíce Čechů se bouří: Podepisují petici na záchranu jelena. Zapojil se i…

22.02.2018 15:43 Aktualizováno Praha – Jak jsme vás již informovali, Jeden z jelenů z návštěvnického centra pro pozorování tohoto…

Amnesty tepe Česko za uprchlíky a Romy. Blábol, vzkazuje Ovčáček

22.02.2018 14:17 Aktualizováno Praha - Amnesty International (AI) vydala novou zprávu o stavu lidských práv ve světě. Kromě…

Policie navrhla obžalovat chomutovského soudce Nováka

22.02.2018 10:43 Chomutov - Policie navrhla obžalovat chomutovského soudce Ivana Nováka z přijetí úplatku a advokáta…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama