Jeden squatter z pražské Šatovky šel do práce, policie ho zadržela

Praha - Jeden z desítky squatterů na střeše pražské usedlosti Šatovka dnes ráno slezl, aby šel do práce. Následně byl zadržen. Zásahovka kvůli obavám z možného zranění squatterů či policistů zatím nechce jít do akce.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Ilustrační foto

Usedlost v Šáreckém údolí obsadily dvě až tři desítky squatterů v pátek večer. Po jednání s policií a radnicí část z nich budovu opustila, ale další odejít odmítli a zůstali na střeše budovy. Jeden ze squatterů dnes kolem 08:30 sám slezl. "Tvrdil, že jde do práce," uvedl mluvčí Prahy 6 Ondřej Šrámek.

"Jedna osoba střechu opustila. V souladu se zákonem byla zadržena a předvedena na policejní služebnu k provedení dalších úkonů," uvedl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Za neoprávněné obsazení cizího domu hrozí pokuta nebo až dva roky vězení. Za mimořádných okolností - pokud vznikne velká škoda, nebo čin spáchá organizovaná skupina - může trest činit až pět let.

Městská část Praha 6, která Šatovku spravuje, tvrdí, že z ní chce udělat centrum pro seniory. Podle starosty už kvůli tomu byl podán návrh na změnu územního plánu. Zástupce squatterů ČTK řekl, že nevěří, že radnice usedlost opraví a bude ji využívat. Squatteři v prohlášení na internetu uvedli, že chtějí usedlost využít sami. "Chceme vytvořit prostor pro setkávání lidí, kteří chtějí tvořit, vzdělávat se a žít bez nutnosti vlastnit, profitovat, generovat zisk," napsali.

Policisté se snaží dál se squattery vyjednávat. V pátek a během víkendu jednal se squattery i starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09). Nabídl jim, že když odejdou, bude Praha 6 o Šatovce jednat na příštím zastupitelstvu za zhruba dva týdny. Squatteři ale podle radnice dohodu nepřijali. Po dalších pokusech o domluvu Kolář v neděli uvedl, že squatteři o diskusi nemají zájem.

Vstupte do diskuze (12)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Moderátorka Witowská získala významnou cenu, politiky "griluje" s elegancí

24.05.2018 17:14 Aktualizováno Havlíčkův Brod - Novinářskou cenu Karla Havlíčka Borovského za rok 2017 získala Světlana Witowská z…

Ministerští úředníci poškodili stát o miliardy? Vrchní zastupitelství…

24.05.2018 16:37 Aktualizováno Praha - Vrchní státní zastupitelství podalo žalobu na tři úředníky ministerstva průmyslu a obchodu.…

Marešová chce po státu pět milionů: Bylo to hnusný, v Rumburku si na mě…

24.05.2018 14:27 Aktualizováno Praha - Zdravotní sestra Věra Marešová, která chce od státu pětimilionové odškodné za své trestní…

Poškození srdce kvůli chaosu zdravotníků? Chlapec dostal novou šanci na…

24.05.2018 14:22 Aktualizováno Brno - Chlapec se zdravím poškozeným při těžkém porodu získal u Ústavního soudu (ÚS) novou šanci na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama