ČSÚ odolal hackerům. Finále voleb prezidenta neprovázely technické potíže

Praha - Miloš Zeman byl ve ruhém kole opět zvolen prezidentem ČR. Uspěl s 51,4% výsledkem. Jeho konkurent Jiří Drahoš obdržel 48,6 % hlasů. Volební weby Českého statistického úřadu (ČSÚ) fungovaly při sobotním finále podobně jako při prvním kole, tedy bez technických problémů.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Jiří Drahoš a Miloš Zeman

"Z pohledu Českého statistického úřadu proběhly volby bez sebemenších problémů. Zpracování výsledků běželo řádně a hladce," sdělila dnes mluvčí ČSÚ Petra Báčová.

První okrskové výsledky byly známy podle ČSÚ v sobotu ve 14:16, a to ze Sedlčan na Příbramsku. Konečné výsledky volby úřad zpracoval v 19:50. Jako poslední podle ČSÚ odevzdala zápis komise v Malé Skále na Jablonecku.

Při sněmovních volbách loni v říjnu způsobil výpadky volebních webů hackerský útok. Během sčítání hlasů se veřejnost nemohla dočasně dostat na informační stránky úřadu, volební výsledky útok neovlivnil. ČSÚ pak v souvislosti s prezidentskými volbami spolupracoval s IT experty i s Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost. Provedl také bezpečnostní a zátěžové testy.

Zeman vyhrál v 4 653 českých obcích, tedy v 74,4 % z celkového počtu. V minulé přímé prezidentské volbě v roce 2013 získal coby vítěz druhého kola vyšší podíl hlasů než druhý kandidát v 5 170 obcích. "Nejvyšší podporu voličů měl Miloš Zeman v Lišanech na Lounsku, 93,9 %. Jiří Drahoš získal největší podíl hlasů v obci Strážné na Trutnovsku, 87,0 %. Ve 49 obcích získali oba kandidáti stejný, 50% podíl hlasů," řekla místopředsedkyně ČSÚ Eva Krumpová.

Nejvýrazněji zvítězil Zeman v Moravskoslezském kraji, kde obdržel 62,3 % hlasů. Tentýž kraj opanoval i v roce 2013 s 67,3 %. Drahoš nejvýrazněji ovládl Prahu s 68,8 % hlasů, informuje czso.cz. V nejmladší české obci Nupaky ve středních Čechách získal Zeman 30,1 % a Drahoš 69,9 % hlasů. Ve Vysoké Lhotě na Pelhřimovsku, obci s nejvyšším průměrným věkem obyvatel, hlasovalo pro kandidáta obhajujícího prezidentský mandát 14,3 % voličů a pro bývalého předsedu Akademie věd ČR 85,7 %.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OBRAZEM: Češi demonstrovali proti Babišovi a komunismu

25.02.2018 22:27 Aktualizováno Praha - Češi dnes demonstrovali za svobodu, demokracii a svobodné podnikání na Václavském náměstí.…

Nejsme stádo! Češi na Václavském náměstí kritizují Babiše a komunismus

25.02.2018 22:27 Aktualizováno Praha - Na demonstraci za svobodu, demokracii a svobodné podnikání na Václavském náměstí se sešly…

Demonstrace i pieta. Češi si dnes připomněli únorové události roku 1948

25.02.2018 20:06 Aktualizováno Praha - Únorové události roku 1948, nástup komunistického režimu k moci i jeho oběti si o víkendu…

Češi na Václavském náměstí uctili památku sebeupálení Jana Zajíce

25.02.2018 17:17 Praha - Přibližně tři desítky lidí dnes na Václavském náměstí v Praze uctily památku studenta Jana…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama