Exsenátor Novák se zaručil kaucí 16 milionů

Ústí nad Labem - Kauci ve výši 16 milionů korun a další záruky musel dát někdejší senátor za ODS Alexandr Novák u ústeckého okresního soudu, který loni v říjnu rozhodoval o tom, zda bývalého politika pošle do vazby.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Bývalý starosta Chomutova Novák se měl podle tamějšího okresního soudu hlásit ve věznici v Praze na Pankráci 6. prosince, jenže místo toho ve stejný den přijel do teplické nemocnice, kde ho údajně hospitalizovali.

Novák je společně s dalšími 26 lidmi stíhán za údajné machinace v Regionálním operačním programu (ROP) Severozápad. Novákova manželka podle serveru iRozhlas.cz složila kauci ve výši 16 milionů korun. Bývalý senátor také odevzdal pas, souhlasil s monitorováním svého telefonu, dohledem probačního úředníka a oznámil, že v Česku bude pracovat. To soudu stačilo jako záruka, aby Nováka neposlal do vazby.

"Při rozhodování o vazbě obviněného soudce také zohlednil, že obviněný zcela zjevně změnil přístupu k této trestní věci, kdy souhlasil se svým vydáním orgánům činným v trestním řízení v České republice," stojí v usnesení soudu.

Nováka zadržely německé úřady na Štědrý den 2016 na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem. V té době už byla většina ostatních podezřelých obviněna. Německé úřady poslaly Nováka do vazby, kde byl do loňského října. Exsenátor dal souhlas se zjednodušeným řízením a úřady ho mohly rychleji vydat do Česka. Zároveň ho varovaly před pokusem o útěk.

"Po předchozích 'zkušenostech' v této věci si musí být moc dobře vědom toho, že v případě opětovného útěku do jiné země by byl s pravděpodobností rovnající se jistotě v této zemi zadržen a vydán do České republiky a pak by již nebylo zbytí než obviněného do vazby ze zde uvedených důvodů vzít, a to pak zřejmě bez jakékoli možnosti na případné propuštění z vazby," cituje server.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie prověřuje incident na sjezdu ČSSD, dozvěděla se o něm z médií

19.02.2018 16:08 Aktualizováno Hradec Králové/Praha - Policie začala prověřovat incident z nedělního sjezdu ČSSD v Hradci Králové,…

Soudy poslaly do vazby posádky dvou kamionů s migranty

19.02.2018 15:59 Aktualizováno Tachov - Okresní soud v Tachově a Okresní soud Plzeň-jih dnes poslaly do vazby rumunské řidiče a…

Muž sexuálně vydíral dívku, v počítači měl i dětské porno. Soud potvrdil…

19.02.2018 14:49 Olomouc - Lukáš Kolbábek (37) si definitivně odpyká pět let ve vězení. Rozsudek olomouckého…

Čechmánek si objednával práce, ale neplatil? U soudu vypovídali další…

19.02.2018 12:18 Zlín - U soudu v případu Romana Čechmánka dnes zaznělo, že bývalý hokejový reprezentant investoval…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama