Ústavní soud nezasáhl proti ustanovení opatrovníka pro ERÚ

Brno - Ústavní soud (ÚS) nezasáhl proti ustanovení opatrovníka, který měl vystupovat za Energetický regulační úřad (ERÚ) v kauze jeho někdejší předsedkyně Aleny Vitáskové. Státní zastupitelství o ustanovení opatrovníka v přípravném řízení rozhodlo v roce 2015 kvůli tomu, že úřad v kauze figuroval jako poškozený.

Přidejte svůj názor

Energetický regulační úřad

Ve sporném trestním řízení policie v roce 2015 začala stíhat Vitáskovou kvůli údajnému porušení povinnosti při správě majetku a zneužití pravomoci. Důvodem bylo jmenování bývalé nejvyšší žalobkyně Renaty Vesecké místopředsedkyní ERÚ.

Podle obžaloby Vesecká neměla odpovídající nejméně sedmiletou praxi v oboru, proto bylo její jmenování v rozporu s energetickým zákonem. Státu podle obžaloby vznikla vyplácením mzdy Vesecké škoda. Podle dřívějšího vyjádření Vitáskové je obžaloba nedůvodná a Vesecká byla dobrým kandidátem.

ÚS řešil oba podněty od začátku roku 2016. V prvním podání se Vitásková domáhala určení, že kompetenci jednat navenek za ERÚ má předsedkyně, a pokud to není možné, tak místopředseda. Soudci návrh odmítli, výhradami úřadu k ustanovení opatrovníka by se podle nich měly primárně zabývat trestní soudy.

"Zde lze uplatňovat námitky týkající se případného vadného procesního postupu, který navrhovatelé považují za kompetenční konflikt. Namítaný zásah, mající toliko procesní povahu a dopad, lze tedy v dané věci objasnit a v případě potřeby reparovat v rámci probíhajícího trestního řízení před trestními soudy," stojí v usnesení. Poté ÚS odmítl pro nepřípustnost i ústavní stížnost spojenou s návrhem na zrušení části trestního řádu.

Vitásková je aktérkou ještě jedné trestní kauzy. V případu podezřelého udělení licencí dvěma solárním elektrárnám v Chomutově a pozdějšího zastavení přezkumu licenčního řízení jí Krajský soud v Brně předloni v únoru vyměřil trest 8,5 roku nepodmíněně. Vitásková se odvolala, stejně jako státní zástupce.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Okamura - noční můra". Lidé v Praze protestovali proti zpochybňování…

17.03.2018 15:42 Praha - V parku na pražském Klárově poblíž sídla vlády se dnes konal protest proti rasismu a…

Krejčíř může být vydán do Česka, rozhodl soud v JAR

17.03.2018 13:30 Johannesburg/Praha - Uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř může být vydán do České republiky. Rozhodl…

Gorila Kijivu oslaví 25. narozeniny. Zoo Praha pro ni nachystala dárek

17.03.2018 09:20 Praha - Pražská zoo v neděli oslaví 25. narozeniny gorilí samice Kijivu. Přivedla na svět čtyři…

Na vyšetřování útoku na Skripala se podílí i experti z centra ve Vyškově

15.03.2018 21:14 Praha - Na zjišťování toho, kdo a čím útočil ve Velké Británii na bývalého ruského agenta v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama