Kolotočový podvod za půl miliardy? Firma používala tajné zkratky, řekla obžalovaná

Ostrava - Krajský soud v Ostravě projednává daňový únik se škodou okolo půl miliardy korun. Dnes začaly výslechy 13 obžalovaných. V jedné z firem se prý používala hesla a tajné zkratky v zakódovaném telefonu.

Přidejte svůj názor

Krajský soud v Ostravě

Jde o případ údajných karuselových obchodů s mobilními telefony. Firmy v řetězci neplatily DPH a společnost na konci požadovala nadměrnou vratku. Všech 13 obžalovaných vinu odmítá. Hrozí jim trest odnětí svobody na pět až deset let.

"O zboží jsme neměla vůbec přehled. Mobilní telefony jsem fyzicky nikdy neviděla," uvedla obžalovaná Jana Buroňová, která vystavovala faktury pro odběratele a objednávala zboží od dodavatelů.

Ve společnosti pracovala několik let a řada věcí se jí zdála podivných. Například komunikace s dalšími přes hesla a tajné zkratky v zakódovaném telefonu. "To jsem ale neřešila. V té době jsem měla starosti se svým zdravotním stavem a vztahem," řekla Buroňová u soudu. Z třinácti obžalovaných je jedna ze dvou, kteří s policií uzavřeli dohodu a jako spolupracující obžalovaná věří v mírnější trest.

Podle obžaloby organizovaná skupina podvody s DPH prováděla v letech 2010 až 2013. "Cílem bylo ve velkém rozsahu zkrátit daň z přidané hodnoty a dále neoprávněně vylákat nadměrné odpočty DPH," uvedla mluvčí ostravského soudu Lucie Olšarová.

Do obchodů bylo zapojeno několik firem i takzvaných bílých koní. V zahraničí, například v Hongkongu či ve Spojených arabských emirátech obžalovaní nakupovali mobilní telefony. Putovaly do Bratislavy a pak do skladů v Ostravě a Olomouci. Firma, která oficiálně zboží přivezla, ale byla ve skutečnosti prázdná schránka. Právě na ni byla formálně převedena povinnost zaplatit daň, což firma neučinila.

Karuselové (kolotočové) podvody jsou spojeny s mechanismem DPH. Využívají toho, že dodání zboží do jiného členského státu EU je od DPH osvobozeno. Povinnost odvést daň nastává u prvního obchodníka, který zboží získá z jiného státu a prodává ho v rámci stejného státu. Firma, která koupila od první firmy v řetězci zboží, ho s malou přirážkou prodá další firmě. Připočtenou DPH ve výši 21 procent platit nemusí, neboť to byla povinnost první firmy. Respektive platí jen DPH z rozdílu mezi nákupem a prodejem zboží další firmě. Na konci procesu je firma, která veškeré zboží vyveze do zahraničí. Od státu podle platných pravidel získá vratku DPH. Některé podvodné sítě mezi sebou posílají opravdové zboží, jiné si jen přeposílají faktury.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Potvrzeno: Na Ukrajině byl zadržen exdetektiv Vokál, hrozí mu až sedm let…

27.04.2018 08:14 Praha/Kyjev - Čechem zadrženým v pondělí na Ukrajině je bývalý vysoký důstojník někdejšího Útvaru…

Chcete ochutnat pivo, které chutná jako z roku 1560? V Praze můžete

26.04.2018 18:47 Praha - Pivovarník František Richter, který provozuje například pražský Jihoměstský minipivovar…

Holčičce v Londýně transplantovali brzlík. Je první Češkou, která zákrok…

26.04.2018 16:38 Praha - Novorozené české holčičce v londýnské nemocnici transplantovali chybějící brzlík. Je prvním…

Nizozemí se za útočníky stydí. Snímky z Prahy jsou strašlivé, řekl šéf…

26.04.2018 15:49 Haag - Nizozemský ministr zahraničí Stef Blok dnes v reakci na případ napadení číšníka z restaurace…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama