Agresivní pacient po zásahu taserem zemřel. Rodina s ústavní stížností neuspěla

Brno - Ústavní soud (ÚS) zamítl stížnost v kauze agresivního psychiatrického pacienta, který zemřel v olomoucké nemocnici po zásahu policejním taserem. Generální inspekce bezpečnostních sborů již dříve konstatovala, že nezjistila žádné pochybení policistů, kteří proti pacientovi zasahovali.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Zdravotnictví

Pacient nejprve vysadil dveře, pak se popral se sanitářem, kterého například škrtil požární hadicí, a také s lékařkou. Poté strhl stropní podhledy i světlo a stříkal na obnažené elektrické vedení vodu z hydrantu. Když přijeli policisté, postupovali proti pacientovi s matrací coby štítem proti vodnímu proudu. Poté jej povalili na zem. Nakonec policista třikrát použil taser, následně sestra pacientovi dala injekci s uklidňujícími léky. Brzy zdravotníci a policisté zjistili, že muž nedýchá, začali jej resuscitovat, avšak neuspěli.

Stížnost k ÚS podla sestra zemřelého. Podle ústavních soudců bylo vyšetřování zásahu standardní. Je prý pochopitelné, že pro mužovu rodinu není snadné přijmout ztrátu blízké osoby. Ke smrti pacienta podle ÚS vedl "souběh celé řady relativně bezvýznamných okolností, které nebylo možné predikovat, ale za které není současně možné nikoho vinit".

"Skutečnou satisfakci nemůže přinést potrestání těch, kdo se snažili situaci vyřešit, ať tím, že na ni správným způsobem reagovali, nebo tím, že se bránili a chránili svá zaručená práva," stojí v usnesení.

Zásah policistů řešila inspekce kvůli podezření z usmrcení z nedbalosti, nakonec případ odložila. Rodina neuspěla ani u státního zastupitelství. Podle ústavní stížnosti policisté a zdravotníci nepřizpůsobili svůj postup situaci a dostatečně se na něj nepřipravili. Mohli prý použít třeba vystřelovací sítě nebo uspávací šipky. Podle generální inspekce byla jedinou alternativou k taseru střelná zbraň. Případem se zabývala i veřejná ochránkyně práv. Dospěla k závěru, že policisté použili taser oprávněně.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dítě v ohrožení: Policie pátrá po 13leté dívce, mohla by si ublížit

20.01.2018 10:40 Chomutov - Policie nadále pátrá po Alici Jelínkové (13) z Chomutovska, která se v pátek vracela…

Část Šluknovska je stále bez proudu, lidé si mají zkontrolovat chaty

20.01.2018 10:31 Děčín - Po čtvrteční vichřici zůstává v Česku bez proudu už jen několik desítek odběratelů. Ve…

Bez proudu je po vichřici 150 domácností, některé silnice jsou dál uzavřené

19.01.2018 19:42 Aktualizováno Praha/Děčín - Kvůli vichřici, která ve čtvrtek večer zasáhla Česko, zůstávalo dnes po 19:00 bez…

Skandál v Praze: Magistrát rozeslal 2500 pokut nesprávným řidičům

19.01.2018 14:28 Aktualizováno Praha - Pražský magistrát má z ostudy kabát. Zhruba 2500 výzev k zaplacení dopravních pokut…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama