Češi jsou národ pijanů? Za alkohol zaplatíme i tisícovku měsíčně

Praha - Podle nejnovější výpočtů každý občan České republiky v průměru utratí 3,5 % ze svých příjmů na konzumaci alkoholu.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Žižkovské pivobraní

"Jdu na jedno". Tuto větu zná úplně každý. I když je všeobecně známé, že na 99,9 % se z jednoho piva stane více, stejně se toto oznámení používá často. Možná více než je zdrávo. Česká republika dlouhodobě patří ke špičkám v Evropské unii co se týká spotřeby alkoholu, zejména piva, na hlavu. Eurostat,  statistický úřad Evropské unie, nyní spočítal, kolik procent ze svého příjmu jsou Evropané ochotní dát, aby si mohli alkohol dopřát.

Češi loňský rok utratili v průměru 3,5 % z měsíčního příjmu, což nás řadí na čtvrté místo v EU. Občané z pobaltských zemí jsou schopni utratit ještě více. Přesto je 3,5 % dvojnásobek oproti evropskému průměru. Výdaje se navíc zvyšují a z celé EU rostou nejrychlejším tempem. Podle Českého statistického úřadu vypije Čech v průměru 6,8 litru čistého alkoholu. Za rok ještě stihne vypít 19,5 litru vína a 147 litrů piva.

"Alkohol konzumuje pravidelně a velmi často (denně nebo obden) 13,8 % dospělých," píše se ve zprávě ministerstva zdravotnictví, která vznikla ve spolupráci se Státním zdravotnickým ústavem. Studie dále uvádí, že problémových konzumentů včetně závislých je u nás 7,1 %, což je zhruba 750 000 občanů. 

Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Křesťanští aktivisté chtěli zarazit "rouhačskou hru", u soudu neuspěli

21.05.2018 16:45 Brno - Křesťanští aktivisté, kteří chtějí zamezit uvedení hry Naše násilí a vaše násilí na…

Celníci zadrželi 3400 padělků z Číny, byly mezi nimi i modely boeingu

21.05.2018 16:36 Praha - Středočeští celníci zadrželi od začátku letošního roku 3400 kusů padělaného zboží z Číny v…

Únik jedovatého fenolu v Děčíně má druhou oběť

21.05.2018 14:45 Děčín - Dubnový únik nebezpečného fenolu v areálu děčínské firmy Chemotex má druhou oběť. Zemřel…

Česká unie sportu prohrála spor s Hušákem, Ústavní soud stížnost odmítl

21.05.2018 14:25 Aktualizováno Brno - Ústavní soud odmítl stížnost České unie sportu (ČUS, dříve ČSTV), která neúspěšně žádala…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama