Vyzrazení identity tajné svědkyně? Případ Kotrče dostal NCOZ, mohlo by jít o přestupek

Praha - Městský soud v Praze dnes předal Národní centrále proti organizovanému zločinu (NCOZ) kauzu Rostislava Kotrče. Hlavní vyšetřovatel kauzy kolem Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), který čelí obžalobě z úmyslného vyzrazení identity utajené svědkyně, se dopustil jen přestupku. S tím nesouhlasí žalobce Pavel Prygl.

Přidejte svůj názor

Soudy, ilustrační fotografie

Soudy v minulosti Kotrče zprostily obžaloby, rozsudky ale zrušil Nejvyšší soud v Brně. Kromě vyzrazení identity utajené svědkyně vytýká obžaloba Kotrčovi také komunikaci s médii. Za zneužití pravomoci a ohrožení utajované informace mu hrozí až osm let vězení.

Po sdělení obvinění byl Kotrč od policie propuštěn. Poté, co ho Vrchní soud v Praze před rokem pravomocně osvobodil, ale požádal o to, aby bylo původní rozhodnutí zrušeno a on byl znovu přijat do služebního poměru. Úřady mu vyhověly. "V současné době jsem opět postaven mimo službu a čekám na konečný verdikt," řekl dnes soudu.

Soudkyně Helena Hrnčířová upozornila na zásadu subsidiarity trestní represe, podle níž lze trestní odpovědnost pachatele uplatňovat jen v případech, u nichž nepostačuje uplatnění odpovědnosti podle jiného právního předpisu. "Tam kde postačí k regulaci prostředky civilního nebo správního práva, jsou trestněprávní prostředky nepřípustné," řekla soudkyně. Vzhledem k tomu, že se Kotrč stal znovu příslušníkem policie, je podle ní možné věc předat k dořešení řediteli centrály.

Rozhodnutím se ještě bude zabývat Vrchní soud v Praze, žalobce Pavel Prygl proti němu na místě podal stížnost.

Kotrč u protikorupční policie vyšetřoval kauzu, v níž byli bývalí šéfové ŘSD obviněni z přijímání úplatků při pronájmu dálničních odpočívadel. Podle obžaloby obhájcům mužů záměrně zpřístupnil protokol, ze kterého vyplývala totožnost klíčové svědkyně. Žena vystupovala pod smyšleným jménem proto, že byla zaměstnankyní ŘSD a cítila se ohrožena.

Vyšetřovatel byl následně z případu odvolán a Generální inspekce bezpečnostních sborů ho obvinila z ohrožení utajované informace. Krátce poté Kotrč poskytl rozhovor serveru lidovky.cz, kterým se podle obžaloby snažil ovlivnit výsledek svého trestního stíhání i průběh kauzy ŘSD ve prospěch obviněných.

Kotrč tvrdí, že se stal nepohodlným poté, co upozorňoval na chyby protikorupční policie a vrchního státního zastupitelství. Obviněn byl prý poté, co upozornil inspekci na své zjištění, že klíčovou svědkyni jeho kolegové k výpovědi nezákonně donutili. Totožnost svědkyně prý navíc policie prozradila už v roce 2011, před jeho příchodem k útvaru.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Metnar po setkání se Zemanem: ČR musí zůstat mezi nejbezpečnějšími státy…

08.12.2017 16:25 Praha - Lubomír Metnar (za ANO) se chce v případě jmenování do funkce ministra vnitra zasadit o to,…

Munici v Květné budou i nadále střežit vojáci

06.12.2017 10:09 Aktualizováno Praha - Sobotkova vláda dnes na svém posledním zasedání ještě schválila prodloužení pomoci armády v…

ANO má smůlu? V klíčové otázce nemůže počítat s podporou KSČM a SPD

05.12.2017 10:45 Praha - Ministr obrany v demisi, Martin Stropnický, připustil, že hnutí ANO musí hledat jiné…

V kauze úniku z policejních spisů zůstalo 16 obviněných, Rusňák osvobozen

04.12.2017 12:29 Brno - V kauze úniku informací z policejních spisů žalobci rozhodli o podmíněném zastavení…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama