Kvůli pádu lávky v Troji byl do konce vyšetřování odvolán šéf mostařů

Praha - Z funkce šéfa mostařů v Technické správě komunikací (TSK) byl dnes až konce vyšetřování pádu lávky v pražské Troji odvolán Jan Zemánek. ČTK to oznámila mluvčí TSK Barbora Lišková. Dočasné odvolání Zemánka kvůli sobotnímu zřícení stavby požadovalo vedení Prahy.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Pád betonové lávky u Trojského zámku v Praze si vyžádal čtyři zraněné

Lávka nebyla v dobrém stavu, příčina pádu je zatím neznámá. Při nehodě utrpěli dva lidé vážná zranění a další dva pohmožděniny zad. Na místě lávky by mohl dočasně vzniknout pontonový most.

Větší část 260 metrů dlouhé lávky se propadla do řeky. Zbytky poškozené konstrukce zůstaly na obou pilířích. Na problematický stav stavby z roku 1984 poukazovaly už posudky z minulých let, odborníci ji proto stále sledovali prostřednictvím elektronického monitoringu. Zprávy dostávali na počítač každé dvě minuty. Dvakrát ročně se navíc prováděly prohlídky všech částí. Poslední signál odešel z elektronického monitoringu v sobotu ve 13:16, pak se lávka zřítila.

"TSK je akciová společnost a nese plnou zodpovědnost za správu majetku, kterou si u ní město objednává. Do konce vyšetřování by měl být pověřen vedením týmu mostařů někdo jiný," řekl dnes ČTK náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD). Kdo by měl tým vést, bude záležet na rozhodnutí firmy.

Mluvčí TSK Lišková pak potvrdila, že na základě rozhodnutí generálního ředitele Technické správy komunikací hlavního města Prahy Petra Smolky je Zemánek odvolán z funkce vedoucího oddělení mostů. Ani ona neřekla, kdo jej nahradí.

Praha zároveň požádala předsedu představenstva TSK Smolku, aby společnost prověřila interní předpisy a postupy vztahující se k mostům. Zároveň má být prošetřeno, kdo za pád nese vinu, a zkoumány budou rovněž zprávy z kontrol mostu. "V případě, že došlo k pochybení uvnitř TSK, budu chtít vyvození personální zodpovědnosti i na dalších místech, nejen v sekci mostů. Musíme ale počkat na závěry vyšetřování policie," řekl Dolínek.

Pomoc městu podle Dolínka už o víkendu nabídli odborníci ze škol, firem a dalších organizací. Mezi nimi bylo například České vysoké učení technické (ČVUT). Trosky lávky by měly být v následujících dnech převezeny k místní betonárce, kde je bude zkoumat znalec.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Polovina Čechů hodnotí ekonomickou situaci země i životné úroveň pozitivně

23.03.2018 19:11 Praha - Životní úroveň své domácnosti považuje za dobrou více než polovina Čechů. Ekonomickou…

Server Foreign Policy opravil svůj komentář o Česku, zmírnil kritiku CSG…

23.03.2018 18:16 Washington/Praha - Americký magazín Foreign Policy podstatně zmírnil své kritické informace o…

Odborový svaz KOVO chce uzákonit snížení pracovní doby

23.03.2018 17:20 Praha - Snížení denní pracovní doby o půl hodiny by chtěl prosadit největší odborový svaz v Česku -…

Chřipka v ČR ustupuje, nemocných ubylo za minulý týden o pětinu

23.03.2018 14:28 Praha - Podle hygieniků je chřipková epidemie v ČR na ústupu. Nemocných za uplynulý týden ubylo o…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama