Důchodci v nebezpečí? Průzkum ukázal, co se děje v domovech pro seniory

Praha - Klienti domovů pro seniory často užívají nevhodné léky, jejich kombinace nebo zbytečně vysoké dávky. Ukázal to průzkum uskutečněný během tří let ve 13 zařízeních se zhruba 850 klienty, který představila nezisková organizace Ústav lékového průvodce.

Přidejte svůj názor

Důchodci

Výsledky ukázaly, že klienti, kterým je většinou nad 80 let, užívají v průměru osm léků. U řady z nich podle vedoucí oddělení klinické farmacie Nemocnice Na Homolce Milady Halačové není ze zdravotní dokumentace dohledatelné, proč lék užívají.

Za tři roky ve 13 zařízeních farmaceuti zkontrolovali přes 7000 léků a u každého klienta vydali průměrně 2,4 doporučení ke změně či dalšímu sledování.

"Nejčastěji jsme při studiu zdravotnické dokumentace klientů zjistili, že lidé užívají léky nevhodné vzhledem k jejich věku a diagnóze, naopak chyběla léčiva s jasně prokázaným pozitivním vlivem na jejich nemoci či délku přežití, nebo byly voleny nevhodné kombinace léků, které následně vedly k rozvoji nežádoucích vedlejších účinků," popsala Halačová.

Odborníci upozorňují, že zdravotní stav klientů v domovech pro seniory se za posledních 20 let změnil. Zatímco dříve v nich žili často aktivní senioři toužící po společnosti, v současné době jsou to prakticky léčebny dlouhodobě nemocných, uvedl předseda Společnosti lékařů a zdravotníků v sociálních službách České lékařské společnosti J. E. Purkyně Petr Brouzek. Protože ale spadají pod sociální systém, nikoliv pod zdravotnictví, nedostává se klientům stejně časté lékařské péče.

Péči v zařízeních potřebuje podle geriatra Zdeňka Kalvacha méně než pětina seniorů nad 80 let, u lidí do 65 let je to méně než pět procent. Klienti domovů často trpí několika vážnými onemocněními najednou, nejsou samostatně pohybliví a časté jsou různé typy demence.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cizinec čelí obžalobě za silvestrovskou smrtelnou nehodu v Praze

19.03.2018 16:52 Praha - Státní zastupitelství obžalovalo cizince, který o silvestrovské noci usmrtil v centru…

Lidl stahuje sušené ovoce goji, je kontaminované pesticidem

19.03.2018 16:39 Praha - Lidl musí v Česku ze všech svých poboček stáhnout potravinu Vemondo Goji,– sušené plody…

Muslim nebude vydán do Turecka, státní zástupce zastavil řízení

19.03.2018 16:34 Aktualizováno Praha - Česko nevydá do Turecka Sáliha Muslima. Státní zastupitelství zastavilo předběžné řízení,…

Strach z uprchlíků polevuje? Češi vidí nejpalčivější problém jinde, ukázal…

19.03.2018 16:21 Praha - Průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) ukázal, že Češi za nejpalčivější problém…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama