Důchodci v nebezpečí? Průzkum ukázal, co se děje v domovech pro seniory

Praha - Klienti domovů pro seniory často užívají nevhodné léky, jejich kombinace nebo zbytečně vysoké dávky. Ukázal to průzkum uskutečněný během tří let ve 13 zařízeních se zhruba 850 klienty, který představila nezisková organizace Ústav lékového průvodce.

Přidejte svůj názor

Důchodci

Výsledky ukázaly, že klienti, kterým je většinou nad 80 let, užívají v průměru osm léků. U řady z nich podle vedoucí oddělení klinické farmacie Nemocnice Na Homolce Milady Halačové není ze zdravotní dokumentace dohledatelné, proč lék užívají.

Za tři roky ve 13 zařízeních farmaceuti zkontrolovali přes 7000 léků a u každého klienta vydali průměrně 2,4 doporučení ke změně či dalšímu sledování.

"Nejčastěji jsme při studiu zdravotnické dokumentace klientů zjistili, že lidé užívají léky nevhodné vzhledem k jejich věku a diagnóze, naopak chyběla léčiva s jasně prokázaným pozitivním vlivem na jejich nemoci či délku přežití, nebo byly voleny nevhodné kombinace léků, které následně vedly k rozvoji nežádoucích vedlejších účinků," popsala Halačová.

Odborníci upozorňují, že zdravotní stav klientů v domovech pro seniory se za posledních 20 let změnil. Zatímco dříve v nich žili často aktivní senioři toužící po společnosti, v současné době jsou to prakticky léčebny dlouhodobě nemocných, uvedl předseda Společnosti lékařů a zdravotníků v sociálních službách České lékařské společnosti J. E. Purkyně Petr Brouzek. Protože ale spadají pod sociální systém, nikoliv pod zdravotnictví, nedostává se klientům stejně časté lékařské péče.

Péči v zařízeních potřebuje podle geriatra Zdeňka Kalvacha méně než pětina seniorů nad 80 let, u lidí do 65 let je to méně než pět procent. Klienti domovů často trpí několika vážnými onemocněními najednou, nejsou samostatně pohybliví a časté jsou různé typy demence.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel František Zahrádka, člen protikomunistického odboje, který převáděl…

17.12.2017 13:25 Praha - Zemřel člen protikomunistického odboje František Zahrádka. Bylo mu 87 let. Za totality…

Evakuace v pražském Amazonu: Kvůli podezřelému systému opustili areál…

16.12.2017 17:44 Dobrovíz (u Prahy) - Kvůli podezřelému předmětu, který vypadal jako nástražný výbušný systém, bylo…

Při nočním požáru panelového bytu na Sokolovsku zemřeli dva lidé

16.12.2017 12:29 Horní Slavkov (Sokolovsko) - Dva lidé zemřeli při nočním požáru panelového bytu v Horním Slavkově…

Co bude s Janouškem? Zdravotní stav lobbisty má posoudit Vězeňská služba

15.12.2017 14:28 Brno - Krajský soud v Brně požádal Generální ředitelství Vězeňské služby o posouzení zdravotního…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama