Řidič při vybržďování zabil osmiměsíční dítě, má si odpykat devět let

Praha - Martin Kostner, který loni v prosinci na dálnici D10 vybržďoval jiné auto, dostal devět let vězení. Svým počínáním působil tragickou nehodu. Ve vybržďovaném voze zemřelo osmiměsíční dítě, jeho rodiče utrpěli těžká zranění.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Ilustrační foto

Soud odsouzenému zároveň uložil devítiletý zákaz řízení, Kostner musí také zaplatit škodu přes 1,4 milionu korun. Rozsudek není pravomocný, obžalovaný se na místě odvolal. Případ tak bude řešit pražský vrchní soud.

Nehoda se stala 28. prosince nedaleko Brodců na Mladoboleslavsku ve směru z Prahy na Mladou Boleslav. Podle státního zástupce obžalovaný předjel zprava Škodu Octavii, prudce najel do levého pruhu před ni a začal razantně brzdit. Na nečekaný manévr stihli zareagovat řidiči tří aut za octavií, kteří strhli řízení a zabránili srážce. Řidič audi, který jel za nimi jako čtvrtý, do octavie zezadu narazil.

V nabourané octavii cestoval tehdy pětatřicetiletý muž s manželkou a osmiměsíčním synem. Všichni nárazem utrpěli četné zlomeniny, žena měla zlomenou páteř. Kojenec zemřel po převozu do nemocnice. Rodiče dodnes trpí posttraumatickými stresovými poruchami.

"Já jsem navrhoval trest, který by se pohyboval přinejmenším v polovině zákonné trestní sazby, což je 11,5 roku," řekl po vynesení rozsudku státní zástupce Tomáš Milec, který si nechal lhůtu pro odvolání. "V tomto případě se jednalo o skutečně mimořádné škodlivý trestný čin ... svým jednáním zničil fungování mladé rodiny a došlo k úmrtí malého osmiměsíčního chlapce," dodal.

Právní zástupce obžalovaného se po poradě s ním odvolal proti výroku o vině i o trestu. "Důkazně to není jednoznačné na obecné ohrožení, domnívám se, že by bylo spíše s ohledem na důkazní situaci na místě rozhodnout o usmrcení z nedbalosti, kde je samozřejmě nižší trestní sazba," řekl obhájce Petr Novotný. Trestní sazba by se v případě usmrcení z nedbalosti pohybovala mezi dvěma až osmi lety.

Soud při líčení vyslýchal znalce i svědky nehody. Svědci popisovali, jak se ostatní řidiči snažili zraněné vyprostit, hlavní úsilí směřovalo právě ke zraněnému dítěti. Vyslýchaní svědci se shodli, že dálnice nebyla v době nehody namrzlá. Řidič audi byl po nehodě otřesený. Podle svědků se lidé snažili otevřít u zdemolované octavie dveře, kvůli rozsáhlému poškození to ale nebylo možné.

Jako jeden ze zásadních důkazů označil soudce Ivo Zelinka odborný posudek, který představoval analýzu technicky přijatelného nehodového děje. Soud výsledek posudku porovnával s dostupným záznamem z palubní kamery z automobilu, který jel za dotčenými vozidly. "Záznam z palubní kamery zcela odpovídá zajištěným stopám," řekl Zelinka.

Podle soudních znalců řidič audi nemohl střetu zabránit ani při dodržení bezpečné vzdálenosti. Neměl dost prostoru ani na to, aby se vyhnul obloukem, uvedli znalci. Podle soudu narazil do octavie rychlostí 105 kilometrů za hodinu. Při dodržení bezpečné vzdálenosti by sice do vozu před sebou narazil v nižší rychlosti, vzniklá zranění by ale byla podle soudců srovnatelná.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kdo vlastně napadl číšníka v Praze? Někteří z cizinců údajně sloužili jako…

25.04.2018 14:13 Aktualizováno Praha/Amsterodam - Sedm mužů ve věku od 24 do 32 let, kteří jsou podezřelí ze sobotního brutálního…

11 let stará pomluva? Soud opět zamítl žalobu Hučína na exministra Hradílka

25.04.2018 13:29 Olomouc - Olomoucký vrchní soud dnes opět zamítl žalobu někdejšího disidenta a bývalého důstojníka…

Plánování vražd z poza mříží? Lékař Barták mluví o spiknutí, prý se opil…

25.04.2018 12:59 Aktualizováno Liberec - Lékař Jaroslav Barták dnes u soudu v Liberci zopakoval, že ve věznici nechystal žádnou…

Soud přiznal odškodné matce mladíka, který zemřel na brigádě

25.04.2018 12:46 Hradec Králové - Krajský soud v Hradci Králové přiznal matce mladíka, který utrpěl smrtelný úraz na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama