Češi chválí přístup ke vzdělání a zdravotní péči, těžké je prý ale získat bydlení

Praha - Aktuální průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) ukázal, že ze sociálních podmínek Češi nejlépe hodnotí přístup ke vzdělání a zdravotní péči. Naopak nejvíce kritizují zabezpečení ve stáří. Průzkum se uskutečnil od 9. do 19. října a zúčastnilo se ho 934 lidí.

Přidejte svůj názor

Zdravotnictví, ilustrační fotografie

Na hodnocení podmínek a možností má u všech zkoumaných oblastí největší vliv životní úroveň dotázaných. Lidé s vyšší životní úrovní hodnotí pozitivněji. Vliv vzdělání a věku je naopak minimální.

Přístup ke vzdělání hodnotí jako dobrý 85 procent lidí, u zdravotní péče je to 74 procent. Na třetím místě je možnost být zaměstnán se 72 procenty.

Proti loňskému roku se výrazně zlepšilo hodnocení možnosti získat zaměstnání. Před rokem se přitom u tohoto bodu kladně vyjádřilo 52 procent Čechů, spokojenost tedy narostla o 20 procentních bodů. Letos v říjnu bylo podle údajů Českého statistického úřadu v ČR nejméně nezaměstnaných za posledních 20 let, a to zhruba 271.000.

V dalších bodech ale už převažují záporná hodnocení. Finanční možnosti k založení rodiny vnímá jako špatné 63 procent Čechů, možnost získání bytu ohodnotilo negativně 66 procent lidí. V tomto případě se ve srovnání s loňským rokem hodnocení zhoršilo o devět procentních bodů.

Nově se v průzkumu objevila otázka na možnost koupě vlastního bydlení, na kterou CVVM zaznamenalo 65 procent negativních odpovědí.

Životní podmínky zdravotně poškozených kritizuje 61 procent lidí. Zabezpečení ve stáří pak negativně ohodnotilo 76 procent Čechů, což je stejný výsledek jako loni.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Praze srazil autobus malého chlapce, je ve vážném stavu

18.11.2017 20:28 Praha - V pražských Vokovicích srazil dnes večer autobus osmiletého chlapce.

U Prahy hoří motorest, 40 jednotek nemůže požár uhasit. Dálnice D10 je…

18.11.2017 16:17 Aktualizováno Hlavenec (u Prahy) - Hasiči zasahují u požáru motorestu Čtyři kameny poblíž dálnice D10 nedaleko…

V Janáčkově divadle v Brně hořelo

18.11.2017 11:12 Brno - Hasiči dnes likvidovali požár v suterénu Janáčkova divadla v Brně. Hořela izolace u staré…

V pátek je státní svátek. Víte, kde si můžete nakoupit?

16.11.2017 14:37 Praha - Zákon, který upravuje otevírací dobu obchodů o státních svátcích, už platí více než rok.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama