Češi jsou věrni domácím značkám, jejich výrobky preferuje každý třetí

Praha – Téměř každý třetí Čech dává přednost výrobkům českých značek. Dalších 45 procent lidí se pak rozhoduje podle okolností, jako je síla značky, pozice na trhu nebo tradice, ukázal průzkum, který se se uskutečnil od 12. do 17. října a kterého se zúčastnilo ho 522 lidí.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Síťovka, ilustrační foto

Zahraniční výrobce výslovně preferují jen dvě procenta dotázaných. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK. K českým značkám mají silnější vztah dotázání starší 45 let a lidé bez maturity. Přednost českým produktům dávají Češi zejména v případě potravin a finančních služeb. Naopak u módy, kosmetiky a automobilů lidé preferují spíše zahraniční značky.

Agentura také předložila lidem k posouzení seznam tradičních, původně českých značek. S výjimkou Dermacolu jsou všechny vnímány převážně jako české bez ohledu na to, kdo je vlastní. Nejsilněji takto lidé vnímají Kofolu a Čedok.

K akvizici domácích firem zahraničními společnostmi se Češi staví spíše odmítavě. Více než třetina dotázaných se domnívá, že akvizice zahraniční firmou může českou značku poškodit.

Asi polovina Čechů míní, že záleží na okolnostech, a 12 procent lidí si myslí, že takové akvizice českým značkám spíše prospívají. Každý třetí člověk zváží přechod k jinému výrobku, pokud nový vlastník tradiční českou značku přejmenuje.

Zahraniční investor by měl podle drtivé většiny respondentů po převzetí české značky zachovat její jméno, recepturu a vlastnosti výrobku, ale i lokalitu výroby. Sedm z deseti respondentů se také domnívá, že nový vlastník si zlepší image, pokud se po získání české značky bude věnovat jejímu dalšímu rozvoji.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V kauze squatterů ze Šatovky nařídil soud hlavní líčení na březen

18.02.2018 17:13 Praha - V případu squatterů, kteří koncem minulého týdne obsadili usedlost Šatovka v Praze 6,…

Na řidiče kamionů s migranty nevrhli policisté vazbu

18.02.2018 17:09 Plzeň - Pro dva řidiče kamionů s migranty a jejich spolujezdce navrhli policisté vazbu. Budou o ní…

Do babyboxu na radnici v Praze 2 někdo odložil holčičku

18.02.2018 12:25 Praha - Druhým letošním dítětem nalezeným v babyboxu je holčička, kterou dnes dopoledne někdo…

Komise pro třetí odboj ocenila pět protikomunistických odbojářů

18.02.2018 12:10 Praha - Dalších pět účastníků třetího odboje získá za svou činnost pamětní dekrety a odznaky od…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama