Češi jsou věrni domácím značkám, jejich výrobky preferuje každý třetí

Praha – Téměř každý třetí Čech dává přednost výrobkům českých značek. Dalších 45 procent lidí se pak rozhoduje podle okolností, jako je síla značky, pozice na trhu nebo tradice, ukázal průzkum, který se se uskutečnil od 12. do 17. října a kterého se zúčastnilo ho 522 lidí.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Síťovka, ilustrační foto

Zahraniční výrobce výslovně preferují jen dvě procenta dotázaných. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK. K českým značkám mají silnější vztah dotázání starší 45 let a lidé bez maturity. Přednost českým produktům dávají Češi zejména v případě potravin a finančních služeb. Naopak u módy, kosmetiky a automobilů lidé preferují spíše zahraniční značky.

Agentura také předložila lidem k posouzení seznam tradičních, původně českých značek. S výjimkou Dermacolu jsou všechny vnímány převážně jako české bez ohledu na to, kdo je vlastní. Nejsilněji takto lidé vnímají Kofolu a Čedok.

K akvizici domácích firem zahraničními společnostmi se Češi staví spíše odmítavě. Více než třetina dotázaných se domnívá, že akvizice zahraniční firmou může českou značku poškodit.

Asi polovina Čechů míní, že záleží na okolnostech, a 12 procent lidí si myslí, že takové akvizice českým značkám spíše prospívají. Každý třetí člověk zváží přechod k jinému výrobku, pokud nový vlastník tradiční českou značku přejmenuje.

Zahraniční investor by měl podle drtivé většiny respondentů po převzetí české značky zachovat její jméno, recepturu a vlastnosti výrobku, ale i lokalitu výroby. Sedm z deseti respondentů se také domnívá, že nový vlastník si zlepší image, pokud se po získání české značky bude věnovat jejímu dalšímu rozvoji.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Údajný hacker Nikulin podal stížnost k ÚS, po zatčení skončil na…

22.11.2017 09:18 Praha - Údajný ruský hacker Jevgenij Nikulin podal ústavní stížnost kvůli své hospitalizaci. V…

Fotografií roku je snímek z Libanonu, zabodovala i fotka Zemana s hůlkou

21.11.2017 19:37 Praha - Vítězem soutěže Czech Press Photo je snímek s názvem Hizballáh, oslavy vítězství nad…

Čeští potravináři opět podpořili rušení sankcí proti Rusku

21.11.2017 18:52 Praha – Česká potravinářská komora dnes zopakovala, že je pro ukončení sankcí EU proti Rusku. Podle…

Boxer Plachetka žádá o obnovu procesu. Odpykává si trest za znásilnění

21.11.2017 15:17 Brno - Krajský soud v Brně dnes znovu odročil jednání, v němž se zabývá žádostí bývalého boxera…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama