Češi nás nenávidí, jsme pro ně nepřizpůsobiví paraziti. Romská reakce "z lidu" na Zemana je tady

Praha - OSN minulý týden kritizovala Českou republiku za pomalou integraci Romů do společnosti. Podle prezidenta Miloše Zemana ale patří 90 procent „nepřizpůsobivých občanů" k romské menšině. To se však Romům nelíbí a a ozývají se jak odborníci z jejich řad, tak i běžní občané.

Přidejte svůj názor 81 komentářů

Romové, ilustrační fotografie

"Pokud jde o ty Romy, víte já si myslím, že nemá cenu, aby existovala pozitivní diskriminaci Romů, protože i pozitivní diskriminace je pořád diskriminací. To znamená ke všem máme přistupovat stejně. A já rád používám té kategorie nepřizpůsobivý a definuji si jí jako lidé, kteří odmítnout nabízenou práci, i když jsou absolutně zdravý. Nu, že mezi těmi je 90 procent Romů to je asi pravda, ale může tam být také 10 procent bílých flákačů a my k nim máme přistupovat naprosto stejně. Teprve kdybychom kteroukoliv z těchto dvou skupin diskriminovali, ať už pozitivně nebo negativně, tak porušujeme lidská práva," tvrdil Zeman na TV Barrandov.

Proti jeho slovům se už dříve ohradili členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. V otevřeném dopise zveřejněném na serveru Romea napsali, že se ukázala prezidentova nekompetentnost v oblasti lidských práv. "Prezident země si nemůže dovolit veřejná prohlášení tohoto typu bez podložených dat a údajů. Znevažuje tím postavení jedné ze zákonem uznaných národnostních menšin a podporuje negativní postoje občanů. "Prezident Zeman konstantně překračuje meze slušnosti, nenaplňuje očekávání, která do něj občané vkládají, jeho služba státu je nekvalitní," uvedli.

Na zmíněném serveru se ale objevila i další reakce, tentokrát z pera Marie Sivákové. Ta se hned v úvodu svého komentáře ptá, zda opravdu může považovat českou zemi za svůj domov. "Zemi, ve které mě určitá část majority nenávidí, mají mě za parazita a nepřizpůsobivou? No ano, samozřejmě. Já tu totiž doma jsem!" odpovídá vzápětí.

Autorka se také zamýšlí nad tím, jakou částí populace je vlastně titulována jako "nepřizpůsobivá". Zmiňuje například takové občany, kteří jí ve výtahu neodpoví na pozdrav, kteří jí v autobuse dupnou na nohu a neomluví se, nebo právě pro ty, kteří nepracují.

"Já se tu narodila, ze střední mám přátele na celý život. V Kolonkách ve kmeni stromu dvacet let vyryté iniciály, platím daně, SRPŠ, uklízím lejna po svém psovi, protože chci mít čisté okolí. Představte si, mám i lítačku a kartičku do knihovny, a to prosím za své. Bože, kde jinde, když ne doma, tedy jsem! Nejsem jiná, „ta slušná“, nehraju si na gádžovku , takhle prostě Roma žijou. Jsem stejně Romka jako Češka," upozornila dále.

Následně poměrně ostře podotkla, že ne každý Rom je stejný. "To, že někteří Češi mají „cikány v jednom pytli“, protože jejich soused byl kretén, jen svědčí o tom, že to sami v hlavě nemají srovnané. Jsme takzvaná viditelná menšina, jsme vidět a jsme pod drobnohledem. Jakýkoliv přešlap se neomlouvá, jako kdyby čekali na přešlap nějakého „cikána“, aby na nás všechny mohli ukazovat prstem a házet kamenem, před kterým však musí sami uhýbat, aby se nepotrefili," upozornila Siváková.

Sama ale nechápe, proč je podle Zemana mezi nepřizpůsobivými 90 % Romů. "Kde bere tyhle statistiky, nevím, ale tipuju to na nějaké ghetto, kam majorita nacpala sociálně slabé Romy na hromadu, aby od nich byl ve městě klid," zamýšlí se s tím, že její rodina pracuje a ani mezi přáteli to nemá jinak.

Domnívá se, že jedinci, kteří by ji odsoudili už jen při pohledu, věří hoaxům, "výkřikům z televize" a nyní i vyjádření prezidenta. Pokud ale podle ní nepřesvědčí rasistu obyčejně myslící Rom o tom, že lidé jsou různí a ne že jsou jen nepřizpůsobiví, pak už ho prý nepřesvědčí nic.

Vstupte do diskuze (81)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vyhořelý hotel v Praze prošel v roce 2006 rekonstrukcí, patří Italovi

22.01.2018 15:59 Praha - Hotel v Náplavní ulici v Praze, kde v sobotu večer hořelo, prošel v roce 2006 kompletní…

162 sexuálních útoků přes internet: Obviněný Pulpán není pedofil, tvrdí…

22.01.2018 15:37 Aktualizováno Ústí nad Labem - U Krajského soudu v Ústí nad Labem pokračuje jednání v případu Jaroslava Pulpána,…

Sázkař dal na vítězství Zemana přes 2 miliony, mění se původní kurzy

22.01.2018 14:45 Praha - Kurzy na vítězství v prezidentských volbách se od minulého týdne vyrovnaly. Jiří Drahoš u…

Totožnost jedné oběti požáru v Praze je stále neznámá

22.01.2018 14:20 Praha - Po požáru hotelu Eurostars David v Praze zůstávají v nemocnicích dva zranění. Záchranáři…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama