Písemná komunikace s civilním soudem musí být v češtině, rozhodl Nejvyšší soud

Brno - Nejvyšší soud (NS) rozhodl, že se písemná komunikace s civilním soudem musí odehrávat v češtině. Právo cizince na komunikaci v mateřštině se v občanskoprávních sporech vztahuje pouze na ústní jednání. V trestním řízení je situace nadále jiná.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

NS schválil k publikaci ve sbírce konkrétní právní větu, která vychází ze staršího rozhodnutí Městského soudu v Praze. Většina členů občanskoprávního a obchodního kolegia se přiklonila k názoru, že v civilních řízeních je právo na jednání ve vlastní mateřštině před soudem omezeno pouze na ústní jednání. Nevztahuje se na písemný styk soudu s účastníky a naopak.

"Tím civilní kolegium NS sjednotilo dosud nejednotnou praxi, která v některých případech umožňovala účastníkům řízení, aby se na civilní soudy obraceli písemnými podáními v jiném než českém jazyce a dovozovala povinnost českých soudů překládat písemnosti, jež jsou těmto účastníkům v civilním řízení doručovány, do jejich mateřštiny," uvedl na webu soudu předseda senátu Pavel Simon.

V trestních řízeních nadále platí, že obviněný musí písemně v překladu dostat dokumenty, které vymezuje trestní řád. Jde například o zahájení trestního stíhání, usnesení o vazbě, obžalobu, rozsudek nebo trestní příkaz.

Zatímco v civilním řízení jsou účastníci v rovném postavení, v trestním řízení je obviněný v "oslabené" pozici. Proto disponuje souhrnem oprávnění, kterých se protistrana, tedy žalobce, nemůže dovolávat, uvedl Simon.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Praze srazil autobus malého chlapce, je ve vážném stavu

18.11.2017 20:28 Praha - V pražských Vokovicích srazil dnes večer autobus osmiletého chlapce.

U Prahy hoří motorest, 40 jednotek nemůže požár uhasit. Dálnice D10 je…

18.11.2017 16:17 Aktualizováno Hlavenec (u Prahy) - Hasiči zasahují u požáru motorestu Čtyři kameny poblíž dálnice D10 nedaleko…

V Janáčkově divadle v Brně hořelo

18.11.2017 11:12 Brno - Hasiči dnes likvidovali požár v suterénu Janáčkova divadla v Brně. Hořela izolace u staré…

V pátek je státní svátek. Víte, kde si můžete nakoupit?

16.11.2017 14:37 Praha - Zákon, který upravuje otevírací dobu obchodů o státních svátcích, už platí více než rok.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama