Písemná komunikace s civilním soudem musí být v češtině, rozhodl Nejvyšší soud

Brno - Nejvyšší soud (NS) rozhodl, že se písemná komunikace s civilním soudem musí odehrávat v češtině. Právo cizince na komunikaci v mateřštině se v občanskoprávních sporech vztahuje pouze na ústní jednání. V trestním řízení je situace nadále jiná.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

NS schválil k publikaci ve sbírce konkrétní právní větu, která vychází ze staršího rozhodnutí Městského soudu v Praze. Většina členů občanskoprávního a obchodního kolegia se přiklonila k názoru, že v civilních řízeních je právo na jednání ve vlastní mateřštině před soudem omezeno pouze na ústní jednání. Nevztahuje se na písemný styk soudu s účastníky a naopak.

"Tím civilní kolegium NS sjednotilo dosud nejednotnou praxi, která v některých případech umožňovala účastníkům řízení, aby se na civilní soudy obraceli písemnými podáními v jiném než českém jazyce a dovozovala povinnost českých soudů překládat písemnosti, jež jsou těmto účastníkům v civilním řízení doručovány, do jejich mateřštiny," uvedl na webu soudu předseda senátu Pavel Simon.

V trestních řízeních nadále platí, že obviněný musí písemně v překladu dostat dokumenty, které vymezuje trestní řád. Jde například o zahájení trestního stíhání, usnesení o vazbě, obžalobu, rozsudek nebo trestní příkaz.

Zatímco v civilním řízení jsou účastníci v rovném postavení, v trestním řízení je obviněný v "oslabené" pozici. Proto disponuje souhrnem oprávnění, kterých se protistrana, tedy žalobce, nemůže dovolávat, uvedl Simon.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vyhořelý hotel v Praze prošel v roce 2006 rekonstrukcí, patří Italovi

22.01.2018 15:59 Praha - Hotel v Náplavní ulici v Praze, kde v sobotu večer hořelo, prošel v roce 2006 kompletní…

162 sexuálních útoků přes internet: Obviněný Pulpán není pedofil, tvrdí…

22.01.2018 15:37 Aktualizováno Ústí nad Labem - U Krajského soudu v Ústí nad Labem pokračuje jednání v případu Jaroslava Pulpána,…

Sázkař dal na vítězství Zemana přes 2 miliony, mění se původní kurzy

22.01.2018 14:45 Praha - Kurzy na vítězství v prezidentských volbách se od minulého týdne vyrovnaly. Jiří Drahoš u…

Totožnost jedné oběti požáru v Praze je stále neznámá

22.01.2018 14:20 Praha - Po požáru hotelu Eurostars David v Praze zůstávají v nemocnicích dva zranění. Záchranáři…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama