Volební komise se podařilo naplnit. Zájem ale klesá kvůli nízkým odměnám

Praha - Volební komise se podařilo většinou bez problémů naplnit, potíže zaznamenaly například pražské a zlínská radnice. Podle nich lidi odradily nízké odměny, stagnují již devět let. Karlovarský magistrát naopak zaznamenal větší zájem než před minulými volbami.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto

Komise musejí být ze zákona nejméně pětičlenné, pouze u volebních okrsků s méně než 300 voliči mohou být čtyřčlenné a na českých velvyslanectvích tříčlenné. Členy komise mohly nominovat kandidující strany, nebo v případě nedostatku zájemců starostové.

Většinou nebyl podle radnic problém, komise naplnit. "Mezi lidmi jsou často senioři, nejstarší člen komise má letos 86 let. Zájem je i mezi studenty," řekla mluvčí radnice městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Jana Pondělíčková.

"Celkově jsme potřebovali asi 330 komisařů. Strany nám dodaly skoro 60 lidí, zapojili jsme zhruba 140 úředníků. Další členy jsme hledali mezi veřejností, například výzvou na webových stránkách, a podařilo se nám během týdne zajistit dostatek lidí včetně náhradníků," řekl ČTK mluvčí karlovarského magistrátu Jan Kopál.

Iniciativu při hledání členů projevily podle mluvčího královéhradeckého magistrátu Petra Vinkláře kandidující strany. Ve městě bude bude 723 volebních komisařů, minimální počet byl jen 662. V Kladně delegovali nejvíc zástupců komunisté a hnutí Svoboda a přímá demokracie, sdělila Karolina Hummelová z magistrátu.

I v Praze jsou v komisích většinou zástupci stran. "Ve většině případů nám kvótu komise zaplní delegovaní členové politických stran," uvedla mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková. Své členy do komisí podle ní nominovalo 12 politických stran a hnutí. Podle mluvčího Prahy 6 Ondřeje Šrámka může za nezájem o práci v komisi nízká odměna. "Po zdanění činí 1105 korun za asi 16 hodin práce," uvedl.

Ve stotisícovém Liberci je podle vedoucí libereckého městského odboru živnostenského a správního Jitky Štíchové rok od roku složitější komise obsadit kvůli stagnujícím odměnám za práci v komisi. "Lidi to nemotivuje," řekla. Odměny se naposledy měnily v roce 2008. Vláda tehdy schválila zvýšení o 500 korun kvůli klesajícímu zájmu o účast. V posledních devíti letech zůstávaly odměny stejné, ač průměrná mzda za stejnou dobu stoupla podle údajů Českého statistického úřadu o třetinu. Řadoví komisaři dostanou 1300 Kč, zapisovatel 1500 Kč a předseda 1600 Kč.

Od členství lidi odrazuje podle jihlavské radnice i nutnost odměny ohlásit finančnímu úřadu a zdanit. Odměna totiž podléhá dani z příjmů. "Než by běhali po úřadech, raději se práce v komisi vzdají," řekla Alena Holubová z magistrátu v Jihlavě.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Důchodci v nebezpečí? Průzkum ukázal, co se děje v domovech pro seniory

22.11.2017 13:26 Praha - Klienti domovů pro seniory často užívají nevhodné léky, jejich kombinace nebo zbytečně…

Třetí pohlaví? Pitomost a upadlá politická korektnost, dopálil se sexuolog…

22.11.2017 12:50 ROZHOVOR – V poslední době se na veřejnost dostává stále více kauz sexuálního obtěžování. Zároveň s…

Údajný hacker Nikulin podal stížnost k ÚS, po zatčení skončil na…

22.11.2017 09:18 Praha - Údajný ruský hacker Jevgenij Nikulin podal ústavní stížnost kvůli své hospitalizaci. V…

Fotografií roku je snímek z Libanonu, zabodovala i fotka Zemana s hůlkou

21.11.2017 19:37 Praha - Vítězem soutěže Czech Press Photo je snímek s názvem Hizballáh, oslavy vítězství nad…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama