Jeskyně v Moravském krasu vysychají, může se zastavit růst krápníků

Blansko - Sucho je patrné i v jeskyních Moravského krasu, kdy vysychají desítky jezírek. Úbytek vody se může negativně projevit na živočiších a krápníkách. Naopak díky poklesu vody se jeskyňáři dostanou do míst, která jsou jinak nepřístupná.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Propast Macocha je nejznámější propast v oblasti Moravského krasu a součást komplexu Punkevních jeskyní. Hloubka suché části propasti je 138,4 m, na jejím dně se nachází Horní a Dolní macošské jezírko.

Nyní je v celém krasovém území velmi nízký vodní stav, což ale koresponduje s vodní situací v celém Česku. "Veškerá voda v jeskyních je letos na minimech, která mnozí nepamatují," uvedl zástupce vedoucího správy chráněnné krajinné oblasti Antonín Tůma.

Týká se to jak vody, která se v jeskyních udržuje díky vodním tokům, tak i vody skapové, tedy srážkové, která do jeskyní skapává přes vápencový masiv z povrchu. "Velké množství jezírek kvůli tomu vyschlo, nejsou doplňována novou skapovou vodou, a postupně vysychají další," uvedl Tůma. Jde především o systém Amatérské jeskyně, Ochozskou jeskyni, částečně i Rudické propadání a Býčí skálu.

Voda podle Tůmy v jeskynním systému v hloubce asi 120 až 130 metrů pod povrchem poklesla minimálně o metr. Řada míst je bez vody a tam, kde se dříve nedalo projít suchou nohou, to nyní jde. Úbytek vody se může projevit na živočiších, které jeskyně obývají. Jde především o bezobratlé, kterým naplavovaná voda přináší živiny. Úbytek skapové vody může mít zase za následek zastavení růstu krápníků. "Ale to je přirozený proces. Jsou období, kdy krápník roste třeba velmi rychle, ale pak se jeho růst kvůli nedostatku skapové vody třeba na desítky či stovky let zastaví. A pak zase rostou dál," řekl Tůma.

"Jeskyňáři v Amatérské jeskyni pozorovali pokles vody v jedné chodbě a díky tomu plazením objevili několik desítek metrů nové chodby, o které se dosud nevědělo," uvedl Tůma. Další nové objevy podle něj navíc nejsou vyloučeny, a to podle toho, jak moc voda ještě případně ustoupí.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bývalá soudkyně Skařupová čelí další obžalobě. Její manýry snad nemají…

23.05.2018 16:03 Ostrava - Bývalá soudkyně a advokátka Věra Skařupová čelí další obžalobě. Podle ní v roce 2016…

Šéfžalobce Zeman jde po Vitáskové, podal dovolání v její neprospěch

23.05.2018 14:50 Brno - Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podal dovolání v neprospěch Aleny Vitáskové, bývalé…

V Česku jede nová kampaň: "Hustá Lída" upozorňuje na nástrahy online světa

23.05.2018 12:40 Praha - Na rizika internetu a sociálních sítí má děti i jejich rodiče upozornit nová kampaň Linky…

Kauza opencard: Nejvyšší soudu zprostil exmanažery dopravního podniku…

23.05.2018 12:31 Brno - Nejvyšší soud (NS) dnes zprostil obžaloby někdejší manažery pražského dopravního podniku…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama