Gorila Moja na Prahu nezapomněla, i ve Španělsku si udržuje naučené zvyky

Praha - První v Česku narozená gorila Moja, která nyní už téměř šest let žije ve Španělsku, stále napodobuje své příbuzné z pražské zoo, se kterými vyrostla. Moju v parku Cabárceno na severu země navštěvuje bývalý chovatel Marek Ždánský každý rok, naposledy se za ní byl podívat minulý týden. Moja má čtyřletou dceru.

Přidejte svůj názor

Gorila Moja

Ždánský přichází za téměř třináctiletou Mojou ve Španělsku vždy s běžnými návštěvníky parku a gorila ho stále poznává. Když před čtyřmi lety porodila dceru Duni, přinesla mu ji při jeho návštěvě ukázat ke sklu. "A teď sebrala to mládě té druhé samici. Chtěla něco ukázat, tak hele - sice není moje, ale to nevadí," popsal její chování. Stejně to prý dřív v Praze dělala Mojina teta Shinda.

Podle Ždánského si Moja dobře pamatuje na to, jak se chovaly ostatní gorily v Praze, když byla sama mládě. "Moja se opičí. Shinda tohle dělala Mojině mámě Kijivu, a i když Moja vyrostla, tak Kijivu pak měla další mláďata a Shinda chodila a brala jí je, protože sama dlouho žádné mládě neměla," vysvětlil.

Skupina goril, ve které Moja nyní žije, se před čtyřmi měsíci rozrostla o malého samečka. Navíc ji doplnili čtyři kočkodani. Dávat ke gorilám jiný druh opic je podle chovatele spíš neobvyklé, ale v parku Cabárceno to funguje dobře. "Dělá se to z toho důvodu, aby nebyla nuda v té skupině," uvedl.

Moja nyní dostává antikoncepci, protože je v Evropě hodně gorilích mláďat. Samců se rodí víc než samic, v každé gorilí skupině přitom může být jen jeden samec a kapacita pavilónu zoologických zahrad je omezená.

Přesto Moja podle Ždánského s velkou pravděpodobností ještě dostane šanci mít další mládě. Ve Španělsku k sobě totiž získala samce z volné přírody, který je geneticky cenný.

Ždánský je nyní spolumajitelem potravinářské firmy. Ze zoo odešel prý hlavně z finančních a časových důvodů. O opice se ale stále zajímá a jejich chov různými způsoby dál podporuje. "Je to můj koníček," podotkl.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zpackaná privatizace OKD? Žalobce navrhl podmínky a zaplacení škody

20.04.2018 12:33 Ostrava - Za zpracování nepřesného posudku vedoucího k nevýhodné privatizaci těžebního podniku OKD…

Pulpán je vinen. Přes internet zneužil 160 nezletilých dívek

20.04.2018 12:14 Aktualizováno Ústí nad Labem - Ústecký krajský soud dnes uznal Jaroslava Pulpána vinným z útoků na dívky přes…

Zvedá se odpor proti jadernému úložišti: Protestovat se bude na osmi…

20.04.2018 10:30 Pluhův Žďár (Jindřichohradecko) - Tuto sobotu budou obce a spolky na osmi vytipovaných lokalitách…

Vojtěch bude hájit protikuřácký zákon, polovina Čechů ho pokládá za…

20.04.2018 09:59 Praha - Třiapadesát procent Čechů považuje podle výzkumu STEM pro ministerstvo zdravotnictví…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama